Larengofissür kordektomi (Sınır pozitifliği ve sürvi değerlendirmesi)
Laryngofissure cordectomy
  1. Tez No: 60161
  2. Yazar: BAYRAM VEYSELLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERMİN BAŞERER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT { en fazla 250 sözcük ) : (TÜBİTAK / TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Irkea^eyrelİ glottik ttmörl erin tedavi a inde gerek radyoterapi ve gerekse cerrahi ile mükemmel aoauçlar elde edilebilmesi a«deni İle bu tümörlerde tedavi seçimini zorlaştırmaktadır. Biz radyoterapinin potansiyel yan etkiler indefc ve uygulurausındakil bir takımı güçlükler1 nedeni ile bu" tip tümörlejöde trakeotomisiz olarak yaptığımız larece- gofisBÜr kordektomi uygulamaktayı jfotanbul Saiveraitesi &tanbıa Sap J'akulteei KtB*B, Hastalıklar l VAnabilİm* dalında ^ OT ^fisaîlr kordaktöffii İle tedavi ettiğimiz 232 olguyu retroapektif olarak irdeledik».,'.'..*...' 5 yılanı dolduran.'I7S olgudan takipleri elde edilen 1^ OMJF delerlendifidirseye alındığında olguların j£92»'8 * i reküreas olmak sızın, % $6*4 * M ise kmffturmu o err anileri İle 5 yılını taraaıöJadlİ 1iM aoauçlar bir arada değerlindir ildiğinde lareagofissule kord~ ektoraiL niH^ ejeken evreli glottik tümörlerin tedavi s#adV trakeotorai. siz olarak güvenli şekilde; yapi&abiien, maliyeti ve morbiditesi di ef f ektüf biJEP ySateadirf gı
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük ) : treatment of early glottic carcinoma limited to vocal cord can be achieved either by radiotherapy; or by surgery. There easistb many literature expressing; excellent results achieved by both treatment mod alities. For these ttamotars we prefer iaryngofissure cordeotonıjrr to avoiid adverse side effects of radiation^ In Istanbul HI tŞiiversitsr laiculty of : Medicine* l§ * &^§!B:;. department, the chartas of 232p patients vtfıa> vser e treated by between the yearsj Üİ77- 1996 were e-wal^ted retrospectively^: 179 oases haw reached their 5 years of the foiUfow/ %d per4odW 16? of these 179 oases are evaluated due to their adequate follow up. We have reached 91.6 %5 years of survival rate without recumence and 5 year survival rate of 95»8$ when salvage surgeries are also induded. As a result laryngo fissure cordectomy is the safest method to choice for early glottic carcinomas which is free of major complications., rather cheap and does not require tracheotomy. i \A