Parsiyel larenjektomi yöntemleri ve kliniğimizde opere edilen 42 parsiyel larenjektomi olgusunun değerlendirilmesi
Partial laryngectomy techniques and evaluati̇on of 42 partial laryngectomised patients operated in our clinic
- Tez No: 602200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
S.B. Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde larenks kanseri nedeniyle transservikal yolla parsiyel larenjektomi yapılan 42 vaka hasta özellikleri, tümör histopatolojisi, lokalizasyonu, boyuna yayılımı, uygulanan cerrahi ve lokal kontrol oranları dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmaya alınan hastaların % 97,6'sını erkek hastalar oluşturmaktaydı. Parsiyel larenjektomi yapılan vakaların yaş ortalaması 52 olarak saptandı. Vakalarda % 97,6 oranında kronik sigara kullanımı mevcuttu. Vakaların % 33,3'ünde sadece supraglottik, % 45,3'ünde sadece glottik bölge, % 21,4'ünde supraglottik ve glottik bölgenin beraber tutulumu saptandı. Parsiyel larenjektomi uygulanan vakalarda % 97,7 yassı epitel hücreli karsinom, % 2,3 karsinosarkom saptandı. Primer tümör hücre diferansiasyonları incelendiğinde tümörlerin % 29,2 iyi diferansiye, % 51,2 orta diferansiye ve % 17,1 az diferansiye hücrelerden oluştuğu gözlendi. Çalışmaya alınan hastaların % 2,4'üne larengofissür kordektomi, % 47,6'sına vertikal parsiyel larenjektomi, % 21,4'üne supraglottik parsiyel larenjektomi, % 28,6'sına suprakrikoid parsiyel larenjektomi uygulandı. Glottik vakaların % 26,3 'ü T1, % 73,7 'si T2 olarak saptandı. Supraglottik tümörlerde ise bu oranlar T1 için % 14,3, T2 için % 35,7, T3 için % 50 idi. Glottik tümörlerin % 26,3'ü Evre 1, % 73,7'si Evre 2 idi. Supraglottik tümörlerde ise % 14,3 Evre 1, % 28,5 Evre 2, % 57,2'si Evre 3 olarak tespit edildi. Hastalar boyun metastazına göre incelendiğinde T1 olgularda % 0, T2 olgularda % 8, T3 olgularda ise % 30 oranında boyunda metastatik lenf nodu saptandı. Hastaların postoperatif boyun diseksiyonu spesmen patolojik incelemesinde glottik tümörlerin % 0'ı, supraglottik tümörlerin % 14,3'ü, supraglottik ve glottik bölgeyi beraber tutan tümörlerin ise % 33,3'ünde boyun metastazı gözlendi. Lokal kontrol oranı % 80 ile % 88,8 arasında değişmekte idi. Parsiyel larenjektomi uygulanan hastaların 2 yıllık sağkalımı % 89 olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
S. B. Dr. In this study, 42 cases who underwent partial laryngectomy due to laryngeal carcinoma at Ankara Oncology Training and Research Hospital were evaluated by considering patient characteristics, tumor histopathology, localization, neck spread, surgical and local control rates. 97.6% of the patients included in the study were male patients. The mean age of the patients who underwent partial laryngectomy was 52 years. The rate of chronic smoking was 97.6%. In 33.3% of the cases, only supraglottic, 45.3% only glottic region, 21.4% of the supraglottic and glottic region were involved. 97.7% squamous cell carcinoma and 2.3% carcinosarcoma were detected in cases who underwent partial laryngectomy. When primary tumor cell differentiation was examined, it was observed that the tumors consisted of 29.2% well differentiated, 51.2% moderately differentiated and 17.1% less differentiated cells. Laryngofissure cordectomy was performed in 2.4%, vertical partial laryngectomy in 47.6%, supraglottic partial laryngectomy in 21.4%, and supracricoid partial laryngectomy in 28.6% of the patients. 26.3% of the glottic cases were T1 and 73.7% were T2. In supraglottic tumors, these rates were 14.3% for T1, 35.7% for T2 and 50% for T3. Of the glottic tumors, 26.3% were Stage 1 and 73.7% were Stage 2. In supraglottic tumors, 14.3% stage 1, 28.5% stage 2, 57.2% stage 3 were detected. When the patients were examined according to neck metastasis, neck metastatic lymph nodes were detected in 0% of T1 cases, 8% of T2 cases and 30% of T3 cases. Neck metastasis was observed in 0% of glottic tumors, 14.3% of supraglottic tumors, and 33.3% of tumors involving the supraglottic and glottic regions. The local control rate ranged from 80% to 88.8%. The 2-year survival rate of the patients who underwent partial laryngectomy was 89%.