Yüzücü çocuklarda stabil ve stabil olmayan zeminlerde yapılan kalistenik egzersizlerin dengeye etkisi
The effect of calisthenic exercises, which is performed on stable and unstable floors, on balance in children swimmers
  1. Tez No: 601639
  2. Yazar: AKAN BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, yücücü çocuklarda stabil ve stabil olmayan zeminlerde yapılan kalistenik egzersizin denge üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 12-14 arasında olan 30 çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan yüzücü çocuklar 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta 10 yüzücü çocuk stabil zeminde kalistenik egzersiz ve (4-5 birim) yüzme antrenmanı, ikinci grupta 10 yüzücü çocuk stabil olmayan zeminde kalistenik egzersiz ve (4-5 birim) yüzme antrenmanı ve üçüncü grupta 10 yüzücü çocuk (4-5 birim) yüzme antrenmanı yapmıştır. Çalışma haftalık en az 7 saat olmak üzere toplamda 8 hafta sürmüştür. Çalışmada; boy, vücut ağırlığı, BKİ, VYY, Esneklik, 30 mt. sürat, çeviklik, sırt ve bacak kuvveti, mekik, şınav, plank, statik denge ve dinamik denge ölçümleri alınmıştır. Statik denge ölçümleri Prokin TecnoBody cihazıyla ve dinamik denge Y testi ile ölçülmüştür. Deneklere ait bulguların istatistiksel analizi SPSS 23 programında değerlendirilmiştir. Stabil olmayan zeminde kalistenik egzersiz yapan grubun esneklik (%13,72), mekik(%17,48), şınav(%18,41), 30 mt sürat(%1,03) ve çeviklik(%1,19) değerleri stabil zeminde egzersiz yapan gruba göre daha fazla gelişim göstermiştir. Stabil olan zeminde kalistenik egzersiz yapan deneklerin bacak kuvveti(%2,99) ve plank(%16,43) değerleri stabil olmayan zeminde kalistenik egzersiz yapan deneklere göre daha fazla gelişim göstermiştir. Statik denge skorları ve salınım hızları incelendiğinde stabil olmayan zeminde kalistenik egzersiz yapan deneklerin stabil zeminde egzersiz yapan deneklere oranla daha fazla gelişim gösterdikleri araştırmanın bulgularında görülmektedir. Stabil ve stabil olmayan zeminde kalistenik egzersiz yapan grupların kontrol grubuna oranla çok daha fazla gelişim gösterdikleri belirlenmiştir. Dinamik denge sonuçlarına göre; stabil olmayan zeminde kalistenik egzersiz yapan deneklerin gelişimleri stabil zeminde egzersiz yapan gruba göre daha fazla artış sağlamıştır. Sonuç olarak; stabil olmayan zeminde kalistenik egzersizin performans ve performans ile ilgili olan statik ve dinamik denge özelliğine olumlu katkılarının olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of calisthenic exercise, which is performed on stable and unstable floors, on balance in junior swimmers. 30 children between 12 and 14 years of age participated voluntarily in the study. The children who participated in the study were divided into 3 groups. In the first group, 10 swimmers performed calisthenic exercise on stable floor and (4-5 units) swimming training; in the second group, 10 swimmers performed calisthenic exercise on unstable floor and (4-5 units) swimming training; in the third group, 10 swimmers performed (4-5 units) swimming training. The study lasted 8 weeks, at least 7 hours a week. In the study; height, body weight, body mass index, body fat percentage, flexibility, 30 mt. speed, agility, back and leg strength, crunch, push-up, plank, static and dynamic balance measurements were taken. Static balance is measured by the Prokin TecnoBody device and the dynamic balance is measured with Y test. Statistical analysis of the findings of the subjects was evaluated in SPSS 23. The values of flexibility (13,72%), crunch (17,48%), push-up (18,41%), 30-mt speed (1,03%) and agility (1,19%) of the group that performed calisthenic exercise on the unstable floor showed improvement more than the group that exercise on the stable floor. The leg strength (2.99%) and plank (16.43%) of the subjects who performed calisthenic exercise on stable floor showed more improvement than those who performed it on unstable floor. When the static balance scores and oscillation rates were examined, it was seen in the findings that the subjects who exercise on the unstable floor showed more improvement than those who exercise on the stable floor. It was determined that the groups who performed calcisthenic exercise on stable and unstable floor showed much more development than the control group. According to the results of the dynamic balance, the development of the subjects who performed calisthenic exercise on unstable ground increased more than the group who exercised on stable ground. As a result, it can be said that calisthenic exercise on unstable floor contributes positively to the performance and the static and dynamic balance properties related to performance.