Ana akım medyada telefon dolandırıcılığı haberlerinin incelenmesi
Examination of phone fraud news in the current media
  1. Tez No: 601640
  2. Yazar: HATİCE TUĞSAVUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dolandırıcılık; insanlık tarihi kadar eski olup, en genel anlamıyla aldatma amacı ile yapılan kasıtlı eylemlerdir ve gündelik hayatta insanların en çok karşılaştığı suçlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknolojiler, örneğin mobil teknolojiler hayatımıza rahatlık getirmekle birlikte suçun işlenmesini kolaylaştıran bir etken olmaktadır. Sosyal mühendislik; aslında binalara, sistemlere veya verilere insan psikolojisini kullanarak erişim kazanma sanatıdır. Sosyal mühendislik saldırıları, çevrimiçi saldırılardan e-postalara ve telefon aramalarına kadar pek çok farklı biçimde ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda Türkiye'de telefon dolandırıcılığının önemli bir sorun haline geldiğini gözlemlemekteyiz. Bu araştırmanın amacı, 2017 yılında Türkiye'deki telefon dolandırıcılığı vakalarının mağdur profilini belirlemektir. Bunun için mağdurlarla; deneyimleri, tepkileri ve raporlama tutumlarına dayalı derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Çalışmanın bazı önemli sonuçları; güncel medyadaki telefon dolandırıcılığı haberlerinin incelenmesi yoluyla mağdur profilinin incelenmesi, mağdurlarla yapılan derinlemesine mülakat etkenlerinin araştırılması, sosyal mühendislik saldırıları hakkında farkındalığın artırılması, vatandaşların bilgilendirilmesi ve yukarıda bahsedilen gazete haberleri ve vakalardan yararlanarak yeni şikayetlerin ortaya çıkmasını önlemek ve önleyici tedbirler önermektir.
Özet (Çeviri)
Fraud, which is as old as the history of humanity, can be defined as deliberate action with deceptive intent and is one of the most common crimes people encounter in their everyday lives. Although emerging technologies such as mobile technologies make life easier for their users, they also become a factor in facilitating crime. Social engineering is essentially the art of gaining access to buildings, systems or data by exploiting human psychology. Social engineering attacks come in many different forms ranging from online attacks, perhaps via email, to phone calls. It's observed that telephone fraud has become a substantial issue in Turkey in recent years. This research aims to identify the victim profile of the telephone fraud cases in Turkey in 2017. In order to achieve this, in-depth interviews has been conducted with the victims based on their experiences, reactions and reporting attitudes. According to the some important results of the study are the identification of the victim profile through examination of phone fraud news in the current media and the investigation of the factors in-depth interviews with victims, the raising awareness of social engineering attacks, informing citizens, and recommending preventive measures and precautions to prevent new grievances from emerging from the newspaper reports and events mentioned above.