Uykuda solunum bozuklukları ve burun direnci arasındaki ilişki
The Relation between sleep related breathing disorders and nasal resistance
- Tez No: 60164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Burun direncinin uykuda solunum bozukluklarında rolünün ne olduğunun ortaya konulması amacıyla, uykuda solunum bozukluğu olan 36 olgu ile bu semptomları göstermeyen 20 kişilik kontrol grubunun aktif anterior rinomanometri yöntemi ile total burun havayolu dirençleri ölçülmüştür. Her iki grubun burun dirençleri birbiriyle karşılaştırılmış ve uykuda solunum bozukluğu olan grubunki anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Olgu grubunda obstrüktif uyku apnesi tanısı konulan hastaların apne- hipopne indeksleri ile burun dirençleri karşılaştırılmış ve aralarında bir korelasyon olmadığı gözlenmiştir. Yine olgu grubunda özofagus basıncı ile burun direncinin ilişkisi araştırılmış ve yeterli bir korelasyon tespit edilememiştir. CPAP tedavisi uygulanan hastalarda CPAP basınçlarıyla burun direnci karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlara göre; uykuda solunum bozukluğu olan hastalarda burun direnci yüksek bulunabilmekle beraber bunun hastalık gelişim ve oluşumunda majör bir rol oynamadığı ve direncin düşürülmesinin tedavide önemli bir yarar sağlamadığı kararına varılmıştır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to explore the role of nasal resistance in the pathogenesis of sleep related breating disorders, nasal resistance measurements with active anterior rhinomanometry was performed on 20 normal control subjects and 36 patients with sleep related breating disorders proved by whole night polysomnography. Patients group had significantly higher nasal resistance than that of asymptomatic controls. Nasal resistance did not correlete with apnea-hypopnea index or esophageal pressure in patients. Also no correlation could be found between CPAP pressure and nasal resistance. By this results, we conclude that althought nasal resistance could be found somehow elevated in patients with sleep related breathing disorders, it determines neither severity of these diseases nor needed CPAP pressure. 69