Gunea Pig'lerde cisplatin ve cisplatin-gentamisin kombinasyonunun ototoksik etkilerinin histopatolojik araştırılması
  1. Tez No: 60165
  2. Yazar: SONER ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Geçtiğimiz son 50 yıl içinde çok farklı grub ilacın ototoksik yan ettkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bunlar aminogiikozidler, loopdiüretikler, lokal anestezikler, antineoplastik ilaçlar ve nonsteroidal antienflamatuar ajanlardır. Çalışmamızda antineoplastik ilaçlardan cisplatinin tek başına ve aminoglikozidlerden gentamisin ile birlikte kullanımının guinea pig kokleasında olası ototoksik etkileri ışık mikroskobik olarak değerlendirildi. Bu çalışma sonucunda kokleanın bazal kıvrımında tüylü hücre kaybı, spiral ganglion ve sinir liflerinde dejeneratif değişiklikler saptandı. Kokleada gelişen bu dejenaratif değişiklikler Cisplatin-gentamisin kombinasyonu verilen grublarda yalnız başına cisplatin verilen gruplara göre daha şiddetli olarak görüldü. Böylece cisplatin-gentamisin kombinasyonunun tek başına cisplatin kullanımına göre daha fazla ototoksik olduğunu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY A wide ranged different drugs have been proved to be ototoxic in the last 50 years. These are aminoqlycosides, loop diuretics, local anesthetics, antineoplastic durgs and non-streoidal anti inflamatory agents. In this study, probable ototoxic side effect of cisplatin, antineoplastic agent, with or without gentamycin on the guinea pig's cochlea was evaluated light microscopically. As a result it was found that loss of hair cell in the bazal turn of cochlea as well the changes in spiral ganglion and nerve fibers. These degenerative changes were more severe in the grops which on cisplatin and gentamycin combination was applied than groups on cisplatin only. Thus it was found that Cisplatinum-Gentamycin combination was more ototoxic that the use of only cisplatinum.