Kişinin empatik eğilimiyle ahlaki olgunluk düzeyinin hayvan haklarına yönelik bakış açısıyla incelenmesi
The evaluation of individual's empathic tendency and moral maturity levels from the point of animal rights
- Tez No: 601642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada bireylerin empatik eğilimleri ve ahlaki olgunlukları ile hayvan haklarına bakış arasındaki bağlantı ortaya çıkarılmaya çalışılmasının yanı sıra demografik özelliklere bağlı olarak bireylerin empatik eğilim, ahlaki olgunluk ve hayvan haklarına ilişkin tutumlarında anlamlı bir farklılık oluşup oluşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2018 yılında İstanbul ilinde 115 kadın ve 115 erkek katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştımacılar tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Empatik Eğilim Ölçeği (Dökmen, 1988), Ahlaki Olgunluk Ölçeği (Kaya ve Aydın, 2011) ve Hayvan Haklarına İlişkin Tutumlar Ölçeği (Akoğlu, 2014) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS'in 23.0 sürümü ile analiz edilmiştir. Hipotezlerin sınanması amacıyla korelasyon analizleri, çoklu regresyon ve bağımsız örneklem t-testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda empatik eğilim, ahlaki olgunluk ve hayvan haklarına ilişkin tutumlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kişilerin ahlaki olgunluk düzeylerinin hayvan haklarına ilişkin tutumlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu fakat empatik eğilim düzeylerinin hayvan haklarına ilişkin tutum düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamadığı ve önemli bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate if there is a meaningful difference at the individuals towards empathic tendency, moral maturity and animal rights depending on their demographic characteristics, in addition to trying to reveal the link between empatchic tendencies and moral maturity of the individuals and the view of animal rights. The reseach sample consist of 115 women and 115 men living in İstanbul, Turkey. In this study the material set included Demographic Information Form, Empathic Tendency Scale (Dökmen, 1988), Moral Maturity Scale (Kaya and Aydın, 2011) and Attitudes to Animal Rights Scale (Akoğlu,2014). Data was analyzed by using SPSS 23.0 version with correlation analyses, multiple regression tests and independen samples t-tests. As a result of the research, it was determined that there is significant relationship between empathic tendency, moral maturity and attitudes to animal rights. It has been determined that moral maturity levels of persons are significant predictor of their attitudes to animal rights but empathic tendency levels do not significant predict attitudes to animal rights and have no significant affect.