James D. Fearon 'Savaşın Akılcı Açıklamaları' perspektifinde Kıbrıs sorunu ve KKTC
Cyprus problem and KKTC, in the perspective of James D. Fearon's 'Rationalist Explanations of War'
  1. Tez No: 601655
  2. Yazar: YAĞMUR YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, James D. Fearon'ın çalışması olan“Rationalist Explanations of War”yani“Savaşın Akılcı Açıklamaları”ışığında Kıbrıs Barış Harekâtı ve 1965-74 süreci incelenmiş ve Fearon'ın önemini vurguladığı egemenlik ve konu bölünmezliği kavramlarının yardımı ile Kıbrıs'taki durum açıklanmıştır. Milliyet Gazete Arşivi'nden 1965-1974 yılları arasında içinde Kıbrıs anahtar kelimesi geçen siyasi haberler, Fearon'ın konu bölünmezliği kavramı içerisinde analiz edilmiştir. Bunlara ek olarak kısaca Kıbrıs Tarihi'nden, Kıbrıs Rum ve Türkleri arasındaki anlaşmazlıklardan bahsedilmiştir. Milliyet gazete arşivinden faydalanılarak söz konusu yıllar arasında Kıbrıs'ta olan olaylar anlatılmış ve tablo yardımıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, James D. Fearon'ın Savaşın Akılcı Açıklamaları eseri ışığında 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nı ve harekâta giden on yıllık süreci analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Cyprus Peace Operation and the 1965-74 process and the situation on the Cyprus were examined in the light of James D. Fearon's Rationalist Explanation of War. The political news from the Milliyet Newspaper Archive, which included the Cyprus key word between 1965-1974, was analyzed within Fearon's concept of subject indivisibility. In addition, the history of Cyprus and the disputes between the Greek and Turkish Cypriots are briefly mentioned. By using Milliyet newspaper archive the events in Cyprus between these years were explained and analyzed with the help of a chart.The aim of this study is to analyze the 1974 Cyprus Peace Operation and the decade-long process in the light of James D. Fearon's Rational Statements of War.