Mevlâna'nın Mesnevî'sindeki hadislerin tespiti (I-II-III. ciltler)
The determination of hadiths in Mevlana's Mesnevi (I-II-III volumes)
  1. Tez No: 601654
  2. Yazar: HASİBE SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
“Mevlâna'nın Mesnevî'sindeki Hadislerin Tespiti (I-II-III Ciltler)”başlığını taşıyan bu araştırma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ana hatlarıyla mutasavvıf şairlerin eserlerinde hadis kullanımı, tasavvuf ehlinin hadis konusundaki tutumu, sufilerin hadis rivayeti, tasavvuf ehlinin hadis rivayetinde hadisçilerden ayrılan yönleri, tasavvuf ehlinin hadis uydurma faaliyetleriyle ilgisi ve tasavvuf kültüründe uydurma hadis olup olmadığı tartışmalarına değinildi. Birinci bölümde Mesnevî'nin birinci, ikinci ve üçüncü ciltlerinde yer alan hadisler tesbit edilip, kaynaklarına işaret edildi. Hadislerin sıhhat durumları ile ilgili detaya girmeden açıklamalar yapıldı. Beyitler kısaca açıklandı. İkinci bölümde hadisler iktibas ve işaret, mana, telmih yoluyla olmak üzere tasnif ve takdim edildi. Üçüncü bölümde üç ciltte tesbit edilen hadisler bir arada gösterildi. Sonuç bölümünde hadislerin kaynak ve konu analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Determination of Hadiths in the Mevlana's Masnavi (Volumes I-II-III) " be named as this research consists of introduction and three chapters. In the introduction chapter with the main lines, the use of hadiths in the works of the sufi poets, attitude of the Sufism ensemble about the hadih, narrative of hadith of the Sufısm, in the narration of hadith the diverging aspectts of the Sufism ensemble from troditionists, relevance with activities of fictitious of hadith of the sufism ensemble and in the sufism culture the fictitiotus hadith were mentioned to discussions as to whether. In the first chapter, partaking in first secod and third volume the hadith were determined and its sources were indicated. Without going detail the explanations were done about trustability of hadiths, couplets were briefly explanied. In the second part, the hadiths were classified and presented by means of citation and cue, meaning, reference. İn the third part, in the three volume determined hadiths were togeyther shown. İn the conclision, analysis of source and subject of the hadits were done.