La mise en scène de la femme marchande: imitation, identité et hypervisibilité
Esnaf kadının sahneye konuluşu: Taklit, kimlik, aşırı görünürlük
- Tez No: 601656
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Taklit, gözlenen bir modelin davranışının yeniden üretilmesidir. Toplumsal düzeyde, taklit, toplumdaki bireylerin pratiklerinin yeniden üretilmesi ve yayılması için sosyo-psikolojik bir süreçtir. Taklit, etkileşim sırasında öğrenilmeyen bir eylemin, bireyler aynı anda aynı davranışı yaptıklarında gerçekleşen bilişsel bir süreç içermeyen kopyalama ile karıştırılmamalıdır. Bu çalışmada influencer Instagram sayfaları sosyal taklidi üreten birer model olarak ele alınmış, modeller ve takipçileri arasındaki sosyal taklit ilişkisi, ilgili influencer hesaplarında paylaşılan görseller ve yorumlar üzerinden araştırılmıştır. Bunu yaparken öncelikle sosyal taklit teorisine kuramsal olarak yer verilmiştir. Ardından sosyal medyanın kamusal alan niteliği tartışılmış, sosyal medyanın sosyal taklit ile ilişkisi ortaya koyulmuştur. Son bölümde influencerların ve belli bir sayıdaki takipçilerinin gönderileri içerik analizine dayalı olarak kodlar yardımıyla sınıflandırılmıştır. Her bir kod için modellere ve takipçilerine ait görsellere içerik analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda modeller ve takipçileri arasındaki taklidin nedenleri açıklanmış, bu sosyal taklidin sonucu olarak ortaya çıkan tüketim pratikleri, kamusal-özel alan arasındaki kayma ortaya koyularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An imitation is the reproduction of the behavior of an observed model. At the social level, imitation is a socio-psychological process for the reproduction and dissemination of the practices of individuals in society. Imitation, as an action not learned during interaction, should not be confused with replication that does not involve a cognitive process that occurs when individuals perform the same behavior at the same time. In this study, Instagram pages of influencers are considered as models that produce social imitation, and the social imitation relationship between models and their followers is investigated through the images and comments shared in the relevant influencer accounts. In doing so, the theory of social imitation is academically mentioned. Then, the quality of the public sphere of social media is discussed and the relationship between social media and social imitation is revealed. In the last section, the posts of influencers and a certain number of followers are classified with the help of codes based on content analysis. For each code, content analysis was applied to the images of the models and their followers. As a result of the analysis, the reasons of the imitation between the models and the followers were explained and the consumption practices resulting from this social imitation were revealed by shifting of the public-private sphere.