Lykia Bölgesi toplantı yapıları
Meeting structures in the region of Lykia
  1. Tez No: 601667
  2. Yazar: NAZIM ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AYÇA POLAT BECKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Antik dönemde, kentlerde siyasal yaşamın gelişimine paralel olarak, kent meclislerinin toplanıp tartıştığı ve kimi zaman da kanunlar çıkardığı yapılar inşa edilmiştir. Meclis binaları, son derece önemli bir yapı türü olmasının yanı sıra kentlerin sosyal yaşamlarıyla ilgili birçok bilgiyi de barındırır. Tez çalışmasının amacı; Lykia bölgesinde bulunan antik kentlerdeki toplantı yapıları hakkında bilgi vermektir. Çoğu antik kentte meclis binasının bulunmaması ve yerine belki de tiyatro yapılarının kullanılmasından dolayı çalışmada tiyatrolardan da detaylıca bahsedilmektedir. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Lykia bölgesinin coğrafi ve tarihi gelişimi hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, antik Yunan ve Roma'daki yönetim Resimleri detaylıca anlatılmıştır. Bunun sonucunda da meclis binalarının özelliklerinden ve işlevlerinden bahsedilen üçüncü bölüm bulunur. Dördüncü bölümde ise çalışmanın ana konusu olan Lykia kentleri detaylıca anlatılmıştır. Kentlerin tarihçeleri, yapılan araştırmalar ve kent planlarının ardından kentte bulunan toplantı yapılarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the ancient period, parallel to the development of political life in the cities, structures were built in which city councils gathered and discussed and sometimes enacted laws. In addition to being a very important building type, parliament buildings also contain a lot of information about the social life of cities. The aim of the thesis study is to provide information about the structures of the ancient cities in the Lycian region. In many antique cities, because of the absence of a parliament building and perhaps the use of theater structures, the theaters has been mentioned in detail in the study as well. The study consists 4 parts. In the first chapter, detailed information is given about the geographical and historical development of the Lycian region. In the second chapter, the administrative forms in ancient Greece and Rome are explained in detail. As a result of this, there are third parts mentioned in the features and functions of parliament buildings. In the fourth chapter, the main subject of the study, Lycian cities are explained in detail. After the survey of the cities, the researches and the city plans, meeting structures in the city were included.