A cultural materialist study of crime and the legal system in the Victorian Novel
Viktorya Dönemi romanında suç ve hukuk sisteminin kültürel materyalizm açısından incelenmesi
  1. Tez No: 601666
  2. Yazar: SERCAN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMA LEKESİZALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyıl İngilteresi'nde suç ve suçlunun inşası ile hukuk sistemindeki bozuklukların Wilkie Collins, Charles Dickens, ve Charles Reade'in romanlarındaki yansımalarını eleştirel olarak incelemektedir. Dönemin kültürel ve tarihsel altyapısını ele alarak, bu kavramları toplumsal birer inşa olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Viktorya dönemi kültürü, toplumu, kurumları, ve edebiyatına, suç kavramı çerçevesinde bakarak, gerçek suç olaylarının, suçlularla ilgili mahkeme ve polis kayıtları ile ceza uygulamalarının geniş bir dökümünü ortaya koymaktadır. Wilkie Collins'in The Woman in White (1859-60), Charles Dickens'ın Bleak House (1852-53), ve Charles Reade'in It Is Never Too Late to Mend (1856) adlı eserleri Victorya döneminin kültürel ürünleri olarak ele alınmakta; bu dönemin tarihsel, kültürel, ve sosyal bakış açısı göz önüne alınarak incelenmekte ve yorumlanmaktadır. Çalışmada, Raymond Williams'ın Kültürel Materyalizm teorisi ve Michel Foucault'nun güç ve disiplin kavramları öne çıkmaktadır. Suçlu kimliğinin inşası, hukuk sistemi temsilcilerinin ve ceza sistemindeki toplumsal ve tarihsel değişimlerin değerlendirilmesinde söz konusu kuramların yardımı gözetilmektedir. Bu üç romanın, Viktorya döneminde suç ve hukuk sisteminin, suç kavramının nasıl inşa edildiğine dair ortaya koydukları resim aynı zamanda geleneksel bakış açılarına nasıl karşı çıktıklarına dair bir kanıt oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically investigates the Victorian constructions of crime, criminality, and the legal system in the mid-nineteenth century England, and the reflections of these concepts in the works of Wilkie Collins, Charles Dickens, and Charles Reade. It aims to analyse these concepts as social constructs regarding cultural and historical background of the age. Victorian culture, society, institutions, and literature are explored in relation to crime along with an overall examination of real criminal cases, police and court reports on criminals and trials in addition to penal processes in the age. Wilkie Collins's The Woman in White (1859-60), Charles Dickens's Bleak House (1852-53), and Charles Reade's It Is Never Too Late to Mend (1856) are examined from the ways in which they reflect historical, cultural, and social perspectives of the Victorian period. These particular novels are regarded as cultural products of their era, an approach conceptualized by Raymond Williams in his theory of Cultural Materialism. In the light of Raymond Williams's Cultural Materialism and Michel Foucault's formulations of power and discipline in his seminal Discipline and Punish, this study explores social and historical transformations of criminality, agents of the legal system, the process of punishment, and their reflections in the literary texts of the mid-Victorian period. In the discussion of the texts, it is argued that they challenge the traditional perceptions of crime, criminality, and the legal system.