Lykia Bölgesi ve termessos teritoryumu yapıları üzerindeki Phallus kabartmaları
Phallus reliefs on the Lycian region and termessos territorium structures
  1. Tez No: 827194
  2. Yazar: FARUK FURKAN YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Paleolitik Dönem ile birlikte ortaya çıkan ve neredeyse bütün uygarlıklarda çeşitli biçimlerde kendisine yer bulmuş bir sembol olan phallus insanlığın kültürel tarihinin en önemli öğelerden birisidir. Tarih boyunca birbirlerini tamamlayan dişil ve eril semboller ilginçtir ki neredeyse bir arada hiç betimlenmemiştir. Dişil semboller daha çok bütüncül olarak plastik sanata yansırken, phallus ait olduğu bedenden bağımsız bir şekilde betimlenmiştir. Phallus betimlemeleri apotropaik, yönlendirme, bereket, eril güç, aksesuar ve mimari unsur olarak insanlık tarihinde yerini almıştır. Tez çalışmasının kapsamını oluşturan Lykia Bölgesi'nde; Ksanthos, Patara, Arykanda, Tlos, Kelbessos, Kitanaura ve Pınara olmak üzere toplamda 7 kentte phallus kabartmalarına rastlanmıştır. Dağılım olarak bakıldığında phallus kültünün batı ve kuzeydoğu Lykia'da daha fazla benimsendiği görülmektedir. Batı ve kuzeydoğu Lykia'da bu denli sık rastlanmasının temelinde buradaki kentlerin sahip oldukları stratejik konumları, ticaret hacimleri, sosyo-ekonomik ve dini faktörleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phallus, a symbol that emerged with the Paleolithic Period and has found a place in almost all civilizations in various forms, is one of the most important elements of mankind's cultural history. Interestingly, feminine and masculine symbols, which complement each other throughout history, have almost never been depicted together. While feminine symbols are mostly reflected in plastic art as a whole, the phallus is depicted independently of the body to which it belongs. Phallus depictions have taken their place in human history as apotropaic, direction, fertility, masculine power, accessory and architectural element. In Lycia Region, which constitutes the scope of this thesis, phallus reliefs were found in 7 cities in total; Xanthos, Patara, Arykanda, Tlos, Kelbessos, Kitanaura and Pınara. In terms of expansion, it is seen that the cult of phallus was adopted more in west and northeast Lycia. The reason for such a high frequency in west and northeast Lycia is the strategic location, trade volume, socio-economical and religious factors of these cities.