Meme kanserinde kemoterapi semptom yönetimi-öz etkililik ölçeğinin geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the symptommanagement self-efficacy scale related to chemotherapy in breast cancer
- Tez No: 601703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SAĞLAM AKSÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, Meme Kanserinde Kemoterapi Semptom Yönetimi-Öz Etkililik Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapılan metodolojik bir araştırmadır. Araştırma İstanbul'da bulunan bir kamu hastanesinin kemoterapi ünitesinde Kasım 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmada herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmamış olup araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 248 kadın araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu ve Meme Kanserinde Kemoterapi Semptom Yönetimi-Öz Etkililik Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Geçerlik güvenirlik analizinde dil, kapsam, yapı geçerliği ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. Meme Kanserinde Kemoterapi Semptom Yönetimi-Öz Etkililik Ölçeği'nin çeviri geri-çeviri yöntemi ile dil geçerliliği analiz edilmiş ve uzman görüşleri ile kapsam geçerliliği yapılmıştır. Kapsam geçerliğini sağlamaya yönelik olarak ölçek 12 uzmanın görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşleri eşliğinde Davis tekniği kullanılarak kapsam geçerliği değerlendirilen Meme Kanserinde Kemoterapi Semptom Yönetimi-Öz Etkililik Ölçeği'ne ait maddelerin kapsam geçerlik indeksi 0.912 olarak bulunmuştur. Ölçeğin faktör yüklerinin 0.30 ile 0.80 arasında değiştiği belirlenmiş olup faktör analizinde orijinaline uygun olarak 3 alt boyutlu olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık analizleri sonucunda madde toplam puan korelasyonlarının yeterli ve Cronbach alfa katsayısının 0.905 olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak Meme Kanserinde Kemoterapi Semptom Yönetimi-Öz Etkililik Ölçeği'nin Türk dilinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This methodological study aimed at evaluating the validity and reliability of the Symptom-Management Self-Efficacy Scale Related to Chemotherapy in Breast Cancer. The study was conducted at the chemotherapy unit of a public hospital located in Istanbul between November 2017 and September 2018. No sampling method was used for the study and 248 female subjects who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study were included. The study data were collected by way of face-to-face interviews using a Patient Description Form and the Symptom-Management Self-Efficacy Scale Related to Chemotherapy in Breast Cancer. Language, content and construct validity and reliability analyses were used to assess the validity and reliability of the scale. The language validity of the Symptom-Management Self-Efficacy Scale Related to Chemotherapy in Breast Cancer was analyzed using the translation and back-translation method and its content validity was verified through expert views. The scale was presented to 12 experts for their views on its content validity. After assessing the content validity using the Davis technique together with expert views, the CVI value of the items of the Symptom-Management Self-Efficacy Scale Related to Chemotherapy in Breast Cancer was found to be 0.912. Scale factor value changed between 0.30-0.80. Just as the original version it was evaluated as three lower dimensional by factor analysis . As a result of the internal consistency analysis of the scale, the total item score correlations were found to be sufficient and its Cronbach alpha coefficient to be 0.905. In conclusion, the Symptom-Management Self-Efficacy Scale Related to Chemotherapy in Breast Cancer was found to be a valid and reliable measurement tool in Turkish language.