Nanobiyogümüş kullanımının akut subakut ve subkronik toksik etkilerinin rodent modelinde araştırılması
Investigation of acute subacute and subcronic toxic effects of nanobiosilver in the rodent model
- Tez No: 601710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRAHAN BEKİR YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı biosilver parçacıklarının kemirgen modeli üzerindeki toksisitesini araştırmaktır. Sistemik toksisite çalışmalarında 8-12 haftalık fareler kullanılmıştır. Çalışma grupları akut toksisite testlerinde 5 dişi ve 5 erkek fareden oluşurken subkronik toksisite testleri için 10 dişi ve 10 erkek çalışma grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu ise 8-12 haftalık 5dişi ve 5erkek fareden oluşturulmuştur. Negatif kontrol için Phosphate Buffered Saline solüsyonu kullanıldı. Akut toksisite testleri için tek doz nanobiosilver enjekte edildi; subakut ve subkronik toksisite testleri için toplam 7 enjeksiyon yapıldı. Nanobiosilver, bir kilogram vücut ağırlığı başına 20 mL'lik bir dozda intraperitonal olarak enjekte edildi. Çalışma gruplarında biogümüş uygulamalarının sonunda klinik bulgularda belirgin değişiklikler görülmedi. Vücut ağırlığı değişiklikleri çalışma gruplarındaki referans aralıklarında hesaplandı. Ayrıca, tüm dokular biyogüvenliğin sistemik toksisitesini değerlendirmek için histopatolojik olarak incelendi. Çalışma gruplarının vital dokularında önemli değişiklikler yoktu. Sonuç olarak, biosilver partikülleri, kemirgen modeli üzerinde herhangi bir akut, subakut ve subkronik toksisite etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the toxicity of biosilver particles on rodent model. 8-12 weeks aged mice were used for systemic toxicity experiments. Study groups was consist of 5 female and 5 male mice for acute toxicity tests while 10 female and 10 male mice for subchronical toxicity tests. Control group was consisting of 5 female and 5 male mice aged with 8-12 weeks. Phosphate Buffered Saline extraction solution was used for negative control. Single dose of nanobiosilver was injected for acute toxicity tests; while totally 7 injections was performed for subacute and subchronic toxicity tests. Nanobiosilver was injected intraperitonealy at a dosage of 20 mL per kilograms of body weight. No significant clinical signs changes was observed after the biosilver administrations in all study groups. Body weight alterations were calcutated in referance ranges in study groups . Furthermore, all the tissues were examined histopathogicaly for evaluate the systemic toxicity of biosilver. There were no significant changes on vital tissues of study groups. In conlusion, biosilver particles have not any acute, subcute and subchronic toxicity effects on rodent model.