Flört şiddetine maruz kalmanın çocukluk çağı travmaları, psikolojik semptomlar, kendilik algısı ve temas biçimleri ile ilişkisi
Exposing dating violence and its relations with childhood traumas, psychological symptoms, self-concept and contact styles
- Tez No: 601729
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Duygusal, fiziksel, cinsel flört şiddetinin bireylerin psikolojik ve fiziksel sağlığını olumsuz etkilediği, flört ilişkileri içinde yaşanan çatışmaların işlevsiz hale gelmesine yol açtığı ve yaygınlık oranlarının epey yüksek olduğu bilinmektedir. Literatüre baktığımızda flört şiddetine maruz kalma ile ilişkili olan değişkenler arasında çocukluk çağı travmalarını, psikolojik belirtileri, kendilik algısını görmekteyiz. Bunlara ek olarak, bilindiği kadarıyla ilk defa, flört şiddetine maruz kalma ile Geştalt temas biçimleri arasındaki ilişki de bu çalışmada değerlendirilmiştir. Ağustos 2017 – Eylül 2018 arasında 240 erkek ve 286 kadın olmak üzere, toplam 526 katılımcı online olarak ölçekleri tamamlamıştır. Yapılan analizlere göre, ana hipotezlerle ilgili birçok sonuç literatür ile uyumluluk göstermektedir. Kadınlarda ve erkeklerde çocukluk çağı travmaları düzeyi arttıkça flört şiddetine maruz kalma düzeyi de artmaktadır. Genel psikolojik belirtiler ile flört şiddetine maruz kalma ilişkisine bakıldığında, kadınlarda orta, erkeklerde yüksek düzeyde pozitif korelasyon bulunmaktadır. Flört şiddetine maruz kalma düzeyi ile kendilik algısı arasında negatif yönde bir korelasyon bulunmaktadır. Kadınlarda flört şiddetine maruz kalma ile duygusal duyarsızlaşma temas biçimi arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Bu sonuçların yanında, yan hipotezlerle ve diğer değişkenler arasındaki ilişkilerle ilgili sonuçlar çalışmada sunulmaktadır. Elde edilen sonuçlar, literatür ve teoriler doğrultusunda, flört şiddeti uygulamanın ve maruz kalmanın önüne geçebilmek için bireylerin kendilik algılarının ve öz-güvenlerinin güçlendirilmesi, sağlıklı temasın öneminin vurgulanması, çocukluk çağı travmalarının azaltılabilmesi için ebeveyn olmaya karar vermeden önce bireylerin bilgilendirilmesi, yardım almanın kolaylaşması için psikolojik problemlerin normalleştirilmesi ve ilintili olduğu faktörlerin vurgulanması şeklinde öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Emotional, physical, sexual dating violence rates are quite high; it negatively effects psychological and physical health of individuals, causes dating conflicts to become dysfunctional. According to the literature, childhood traumas, psychological symptoms, self-concept are among the factors that are related with exposing dating violence. Additionally, this is the first study as known which evaluated the relation of Gestalt contact styles and exposing dating violence. 240 male and 286 female, in total 526 participants filled the scales as online, between August 2017 and September 2018. According to the series of analysis, most of the results related with the main hypotheses are coherent with the literature. There is a positive correlation between childhood traumas and exposing the dating violence in both men and women. There is a positive correlation between general psychological symptoms and exposing dating violence; the level of correlation is medium in women and high in men. There is a negative correlation between self-concept and exposing dating violence. There is a positive correlation between emotional desensitization contact style and exposing dating violence in women. In addition, other results related with the sub hypotheses and the ones between other variables are presented in the study. In accordance with the results, literature and theories, a few suggestions have been made. The first one is to strengthen the self-concept and self-confidence of individuals and emphasizing the importance of healthy contact to prevent exposing and committing dating violence. The second one is informing the individuals before deciding to become a parent to decreasing the levels of childhood traumas. The third one is normalizing the psychological symptoms to facilitate getting help and emphasizing the factors that related with the psychological symptoms.