Deresinek (Afyonkarahisar) havzası florası
Deresi̇nek (Afyonkarahisar) basin flora
  1. Tez No: 601753
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Sultandağlarının Kuzey yamacında bulunan Deresinek vadisi ve çevresinin florası araştırılmıştır. Araştırma sonucu 78 familya ve 270 cinse ait 455 damarlı bitki taksonu tespit edilmiştir. Taksonların 9' u (Alyssum lepidotum Boiss., Aster alpinus L., Digitalis lamarckii Ivanina, Hypericum montbretii Spach, Muscari discolor Boiss. & Hausskn. ex Boiss., Oenothera biennis L., Polygonum alpinum All., Sideritis phrygia Bornm., Symphytum orientale L.) Afyonkarahisar florası için yenidir.55 adet takson endemiktir. Endemizm oranı % 12.08' dir. Araştırma alanındaki türlerin bitki coğrafyasına göre dağılımı; Akdeniz (66), Avrupa-Sibirya (50), İran-Turan (47) ve bilinmeyen (292).
Özet (Çeviri)
In this research, The flora of Deresinek Basin and its surroundings on the northern slope of the Sultan Mountains was investigated. As a result of the research, 455 veined plant taxa belonging to 78 families and 270 genera were determined. Nine of the taxa (Alyssum lepidotum Boiss., Aster alpinus L., Digitalis lamarckii Ivanina, Hypericum montbretii Spach, Muscari discolor Boiss. & Hausskn. ex Boiss., Oenothera biennis L., Polygonum alpinum All., Sideritis phrygia Bornm., Symphytum orientale L.) are new to Afyonkarahisar flora. 55 taxa are endemic. The rate of endemism is 12.08 %. Distribution of species in the research area according to plant geography; Mediterranean (66), Euro-Siberia (50), Iran-Turanian (47) and unknown (292).