Location aware multimedia content production using geotagged scenes in conjunction with maps and aerial imagery
Haritalar ve havadan görüntülerle coğrafi işaretli sahneler kullanan konuma dayalı multimedya içerik üretimi
  1. Tez No: 601760
  2. Yazar: LÜTFİ SEFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Web servis ve uygulamalarının çeşitliliği, çok sayıda internet kullanıcısının ilgisini çekmekte ve büyük miktarda içerik üretmesine olanak sağlamaktadır. Multimedya içerikler bu verilerin büyük bir kısmını oluşturmasına rağmen, istenilen multimedya içeriğe ulaşmak zorlu bir uğraş olmaktadır. Kullanıcıların fotoğraf veya video ile uğraşlarının arkasındaki en büyük motivasyonlarından biri uzakta bulunmaktır. Bu kullanıcılar için havadan görüntüler, fotoğraflar, videolar ve haritalardan oluşan farklı türlerdeki dosyaları toplamak kayda değer zorlukta bir uğraş olmaktadır. Görüntü ve videolar coğrafi etiketlendiği (konum bilgisiyle etiketlenme) zaman, harita ile ilişkilendirilebilmektedir. Güncel teknolojiler, kameranın pozisyonu ve yönüyle alakalı bilgilerin belirlenip bu bilginin kaydedilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tezde multimedya içeriklerinin konuma dayalı bilgilerin ve yön bilgisinin üretilmesinde ve görüntülenmesindeki problemlerin çözülmesi hedeflenmiştir. Bu konudaki yaklaşımımız halihazırda bulunan cihazlar ve Küresel Konumlama Sistemi (GPS) sensörleri ve Atalet Ölçüm Sistem (IMU) sensörleri ile tasarlanan donanımın sorguya hazır multimedya içerik üretmesini içermektedir. Görüntü ve videolar ilgili konum ve yön bilgileriyle beraber veritabanı oluşturulmuştur. Tasarlanan web uygulaması sorguya hazır multimedya içeriklerini ilişkili konum ve yön bilgileri ile düzenleyerek animasyonlar oluşturmakta ve kullanıcıya dilediği seyahatta rehberlik sağlamaktadır ayrıca sunulan animasyon kullanıcıya seyahat rotasında uzakta bulunma deneyimini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The availability of various web services and applications have been attracting a large number of internet users who also contribute to the production of a massive amount of accessible content. Although the share of the multimedia contents is considerable in this data pool, the search for the desired multimedia contents can still be a challenging task. One of the most frequent motivations of internet users seeking for still photographs or videos is to create a feeling of remote presence. These people need to put a significant effort into collecting different types of files, such as action videos, aerial scenes, and still photographs. When image and video files are geotagged (tagged with location data), they can be associated with maps. Current technologies allow us to determine and record information about camera position and orientation. In this thesis, it is aimed to solve problems related to the production and visualization of the location aware multimedia content. Our approach involves using available devices and custom-designed hardware for positioning via Global Positioning System sensors and Inertial Measurement Unit sensors to create query-ready multimedia content. Images and videos, along with location and orientation data, are organized in a database. The designed web application reorganizes the queried multimedia content using the relative location aware data, then creates animations to give guidance on a path for travelers. Therefore, visualization of the multimedia contents on the map according to the movement animation on the trip path also provides the remote presence experience along with the information about travel.