Die Untersuchung des Einflusses von Liedern auf den Wortschatzerwerb im Deutschunterricht in den 10.Klasssen
10.Sınıf Almanca dersinde şarkıların kelime hazinesine olumlu etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 601759
  2. Yazar: FATMA SÜLÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amaçı, 10. Sınıf öğrencilerin Almanca dersinde Almanca şarkıların derse dahil ederek kelime hazinelerine olan katkısını tespit edebilmektir. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı, 2. Dönem, Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir. Uygulama 16 hafta sürmüştür. Bu çalışma için uygun şarkı seçimi yapılıp,dersde işlenebilecek hale getirilerek işlenmiştir. Öğrencilere şarkıların dersde kullanılmasına yönelik düşüncelerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır ve kelime hazinesine yönelik ön test - son test kontrol gruplu, yarı deneysel desenli bir araştırma yöntemi uygulanmıştır. Nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, şarkıların öğrencilerin kelime hazinesinin gelişmesine ve sağlamlaştırmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Akabinde benzer uygulamalara yönelik öneriler ve tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of including German songs in German classes on the vocabulary of the 10th graders. The study took place in the 2nd semester of the 2018-2019 education period in ' Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi'. The practice lasted 16 weeks. For this study, suitable songs were chosen and they were prepared for use in the classes. The students were asked their opinions of using songs in the classes and to see the effects of this practice in vocabulary development a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups has been used. Qualitative and quantitative data were gathered. With the gathered results, it was proven that songs were effective on students' vocabulary development and consolidation. Lastly, there were suggestions about using German songs in classes