Örgün/genel müzik eğitiminin kazanımları açısından okul çalgılarının eğitim amaçlı incelenmesi
Examination of school instruments for educational purposes in terms of achievements of formal/general music education earnings
- Tez No: 601772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YILMAZ KÜÇÜKÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bireyin bilişsel ve devinişsel becerilerinin gelişmesine ve duyuşsal yeterliklerinin aktif duruma gelerek sanatsal farkındalıkların oluşmasına önemli biçimde katkı sağlayan çalgı eğitimi, örgün öğretim sürecindeki müzik dersleri için vazgeçilemez bir unsurdur. Bu bağlamda okullarımızdaki müzik derslerinde öğretilmesi gereken çalgıların kullanımı ve öğretmenlerin kullandıkları çalgıların günümüze ait durum belirlemesi tezimizin ana konusudur. Müzik öğretmenlerinin öğrenim hayatlarındaki eşlik yapma ve okul çalgılarını kullanma kazanımlarının neler olduğu belirlenmeye çalışılmış, bu kazanımlarla öğretmenlerin okullardaki çalgı öğretimi uygulamalarına yönelik ilgileşim araştırılmış ve kuramsal çerçevede yorumlanmıştır. Bu kapsamda örgün öğretim programları ve öğretmen yetiştirme programları taranmış ve Marmara Bölgesi'nde ulaşılabilinen beş il ve bağlı ilçelerinden rastlamsal olarak seçilen örgün/genel eğitim kurumlarından beş özel, kırk bir devlet toplam kırk altı okulda, toplam seksen bir görüşmeciden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle sesli ve görüntülü kayıtlar alınmıştır. Üç ses kaydının deşifresi yapılmış olup fotoğraflanan müzik materyallerinin on yedi örneğine yer verilmiştir. Bu araştırmada, öğretmenlerin karşılaştıkları çalgı çeşitliliği/kullanımı/öğretimi konularındaki problemlere ilişkin yaklaşımlar değerlendirilmiş, çalgı öğretimine ilişkin bulgu ve yorumlar ışığında öğretmenlere, yeni yaklaşım ve önerilerde bulunularak yol gösterilmek istenmiştir. Araştırmanın zorunlu müzik öğretimi sürecine ilişkin hazırlanması planlanan ders programlarına uygulamasına da kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Instrument education, which contributes significantly to the development of the cognitive and psychomotor skills of the individual and the formation of artistic awareness by activating the affective competences, is an indispensable element for the music courses in the formal education process. In this context, the main subject of our thesis is the use of the instruments that should be taught in the music lessons in our schools and the determination of the current situation of the instruments used by the teachers. It has been tried to determine what are the achievements of music teachers to accompany and use school instruments in their learning lives, and the relationship between these gains and their application to the teaching of instruments in schools has been researched and interpreted in the theoretical framework. In this context, formal education programs and teacher training programs were screened and five private / forty state / general education institutions randomly selected from five provincial and affiliated districts in the Marmara Region were selected from forty-six state schools and a total of eighty interviewers. video recordings were taken. Three audio recordings were decoded and seventeen samples of photographed music materials were included. In this research, approaches to problems related to instrument diversity / usage / teaching faced by teachers were evaluated and teachers were asked to be guided by making new approaches and suggestions in the light of findings and comments about instrument teaching. It is also intended to be a resource for the application of the study to the curricula planned for the compulsory music teaching process.