İnfantil ezotropya tedavisinde uyguladığımız modifiye hang back cerrahisinin sonuçları
The results of modified hang back surgery in the treatment of infantile esotropia
  1. Tez No: 601773
  2. Yazar: DİĞDEM BEĞENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DURANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda infantil ezotropya tanısı ile takip edilmiş ve medial rektus kasına modifiye Hang Back tekniği ile geriletme cerrahisi uygulanmış 120 olgu retrospektif olarak incelendi. Olgular; cerrahi uygulama zamanı, cerrahinin inferior oblik kas zayıflatma cerrahisi ile birlikte yapılması ve refraksiyon kusuru bulunmasına göre sınıflandırılarak değerlendirildi. Cerrahi uygulama zamanına göre sınıflandırıldığında olguların 80'inde (%67) erken cerrahi uygulandığı, 40'ında (%33,3) geç cerrahi uygulandığı görüldü. Cerrahinin inferior oblik kas zayıflatma cerrahisi ile birlikte uygulandığı 40 (%33,3) olgu bulunurken, yalnızca bimedial geriletme cerrahisi uygulanan 80 (%66,7) olgu vardı. Refraksiyon kusuru varlığı 27 (%22,5) olguda izlenirken , 93 (%77,5) olguda bulunmadı. Ameliyat sonrası 10PD'ye kadar ezotropya veya ekzotropyası olan olgular başarılı olarak kabul edildi. 10PD'den fazla ezotropya az etkilenim, 10PD'den fazla ekzotropya ise artmış etkilenim olarak değerlendirildi. Birinci yılın sonunda dokuz olguda (%0.7,5) 10PD'den fazla ezotropya izlendi. Bunların ortalama değerleri 21PD (16-35PD) olup, büyük açılı rezidü kaymaların preoperatif kayma değerlerinin de fazla olduğu görüldü. Yirmidört olguda (%20) küçük açılı (10PD ve altı) ezotropya bulundu. Sadece bir olguda (%0.83) ise artmış etkilenim izlendi. Bu sonuçlara göre başarı oranımız %91.6 olup literatürdeki benzer çalışma oranlarından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In our study, the files of 120 patient were followed with the diagnosis infantile esotopia and treated bimedial rectus muscle recession using modified Hang Back technique were reviwed retrospectively. Cases were evaluated by the time of surgery, coexistance with inferior oblique muscle weakening surgery and presence of refractive error. When classified according to the time of surgery, early surgery was performed in 80 (67%) patients and late surgery was performed in 40 (33.3%) patients. There were 40 cases (33.3%) who underwent surgery with inferior oblique muscle weakening procedure, and 80 cases (66.7%) undergoing bimedial recession surgery alone. The presence of refractive error was observed in 27 (22.5%) and not in 93 (77.5%) cases. Cases with esotropia or exotropia up to 10 postoperatively were considered successful. More than 10 esotropia were considered to be undercorrected and more than 10 exotropia were evaluated as overcorrected. At the end of the first year, nine patients (7.5%) had more than 10PD esotropia. Their mean values were 21PD (16-35PD), and these patients had large angle of deviation preoperatively. Twenty-four patients (20%) had small angle (10PD and less) esotropia. Only one patient (0.83%) had overcorrected. According to these results, our success rate is 91.6% and it is higher than the rates reported in similar studies in the literature.