Klinik örneklerden izole edilen streptokokların serogruplandırılması için gerekli antijen ve antiserumların eldesi
- Tez No: 60178
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YULUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Streptokok enfeksiyonları günümüzde tüm ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olarak görülmekte ve farenjit, endokardit, menenjit, pnömoni, osteomyelit, sepsis gibi ciddi klinik tablolara neden olmaktadır. Streptokoksik hastalığı olanlarda erken ve kesin tanı; bulaştırıcılığın azaltılması, sağaltıma başlanması ve özellikle nonsüpüratif komplikasyonlar olan akut romatizmal ateş ve akut glomerülonefritin gelişmesini önlemek bakımından önemlidir. İnsanlarda en sık enfeksiyon nedeni olan streptokoklar, A, B, C, D, F ve G gruplarına aittir. Streptokokların gruplandırılması epidemiyolojik, klinik ve sağaltım açısından büyük önem taşımakta olup, gruplandırma serolojik ya da nonserolojik yöntemlerle yapılmaktadır. Bu çalışmada serogruplandırmada kullanılan antijen ve antiserumları üreterek ekonomik yönden kazanç sağlanması amaçlanmış, sonuçta ticari ürünler ile kıyaslandığında antijenler yaklaşık 1/22 oranında, bağışık serumlar ise 1/100 oranından daha ucuza elde edilmiştir. Klinik örneklerden izole edilen streptokok suşlarının, kendi ürettiğimiz antijen ve antiserumların kullanıldığı kapiller presipitasyon testi ve ticari bir lateks aglütinasyon testi ile gruplandırılması yapılarak sonuçları karşılaştırılmış, suşların % 2.5' i (2/80) lateks aglütinasyon yöntemi ile gruplandırılamaz iken, kapiller presipitasyon testiyle suşların tümünün gruplandırılabildiği saptanmış ve iki test arasındaki uyum oranı % 97.5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Streptococci infections are important health problems in all parts of the world and cause serious diseases such as pharyngitis, endocarditis, meningitis, pneumoniae, osteomyelitis and sepsis. Early and precise diagnosis is significant in preventing contamination, starting therapy on time and especially limiting nonsupurative complications such as acute rheumatic fever and acute glomerulonephritis. The prevalance of A,B,C,D,F and G beta-hemolytic streptococci serogroups are high in human. Serogrouping of streptococci has great importance in epidemiology, clinical picture, and therapy. Serological and nonserological grouping of streptococcal isolates can now be readily performed by using commercial kits and other methods. The aim of this study was to obtain antigen and antiserum in an economic way. A decrease in the cost of antigen and antisera was detected at a ratio of 1/22 and 1/100 respectively. We compared capillary precipitation test in which we had used our antigens antisera with commercial latex agglutination test kit. In both tests, the isolates of streptococci were grouped. 2.5 % of the isolates were not identified with latex agglutination method. In contrast to latex agglutination method, all the isolates were grouped with capillary precipitation test. The agreement between two tests was 97.5 %.