Kan donörlerinde ve bazı risk gruplarında epstein-barr virüs heterofil antikorlarının Paul-Bunnel deneyi ve spesifik IgG antikorlarının ELISA deneyi ile araştırılması
The Research heterophile antibody of EBV in blood donors and different risk groups by using Paul-Bunnel tests and also ELISA test of specific IgG antibody
  1. Tez No: 60179
  2. Yazar: SİBEL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda, 177 kan donörü, 81 sık kan transfüzyonu yapılan hasta ve 52 lenfomalı hasta serumunda Paul-Bunnel deneyi ile heterofil antikorlar, ELISA deneyi ile EBV-IgG antikorları araştırılmıştır. Kan donörlerine ait serumlar Cumhuriyet üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kan Bankasına kan veren kişilerden, sık kan transfüzyonu yapılan hemodializ hastalarına ait serumlar Cumhuriyet üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi hemodializ ünitesinde dialize giren hastalardan, lenfomalılara ait serumlar ise Ankara Onkoloji Hastanesinde tedavi gören hastalardan alınmıştır. Serumların tümü ilk önce direkt olarak Paul-Bunnel deneyi ile çalışılmıştır. Bu deney ile kan donörlerinin 74(% 40,4) 'ünde, sık kan transfüzyonu yapılan hemodiyaliz hastalarının 16(%19,6)' sında» lenfomalı hastaların 10 (%19,0) ' unda çeşitli titrelerde heterofil antikor pozitifliği elde edilmiştir. Paul-Bunnel deneyi ile elde edilen heterofil antikor pozitifliğinin, enfeksiyoz mononükleoza bağlı olup olmadığının araştırılması için, pozitif serumlar kobay böbrek ekstresi ile absorbe edildikten sonra, tekrar Paul-Bunnel deneyi ile incelenmiştir. Bu deneyin sonucunda çalışılan serumların tümü heterofil antikor yönünden negatif bulun muştur. Geçirilmiş enfeksiyon pozitifliğini belirlemek ama- - 39 -cıyla 50 kan donörü, 78 hemodiyaliz hastası, 50 lenfomalı hasta serumu ELISA ile EBV-IgG antikorları yönünden incelenmiştir. Bu deney sonunda tüm serumlar EBV-IgG yönünden pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, it was investigated heterophile anti bodies using Paul-Bunnel test and EBV-IgG antibody using ELISA method in the sera from 177 blood donors, 81 hemo dialysis patients and 52 patients with lymphoma. Blood samples were obtained from the following places: Blood donors sera from blood bank and hemodialyis patients se ra from hemodialysis unit in Medical Faculty Hospital of Cumhuriyet University, patients with lymphoma sera from Ankara Oncology hospital. All the sera were first investigated using Paul - Bunnel test. As a result of these test, 74 blood donors (40.4 %), 16 hemodialysis patients (19.6 %), 10 patients with lymphoma (19.0 %) were positive for heterophile an tibody at different titers. In order to investigate these heterophile antibody positivities may due to the infectious mononucleosis all the positive sera were. absorbed by guinea pig kidney ex- trade and Paul-Bunnel test was reestablished. As a re sult of the last test, all the investigated sera were found to be negative for heterophile antibodies. In order to investigate the previous infection positivity, 50 blood donors, 78 hemodialysis patients, 52 patients with lymphoma sera were tested for specific EBV-IgG by ELISA. As a result of this test, all the pa tients sera were found to be negative for EBV-IgG anti bodies.