Zeolit A'da ikili ve üçlü iyon değişimi
Binary and ternary ion exchange in zeolite A
  1. Tez No: 6017
  2. Yazar: MELEK YAĞIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN ÇULFAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ZEOLÎT A' DA İKİLİ VE ÜÇLÜ İYON DE?İŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Melek YA?IZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1989 OZ Zeolitler katalizör, adsorbent ve iyon değiştirebilme özelliklerine sahip olduklarından kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Seçici olarak katyon değiştirebilme özelliklerinin yanında toksikolojik güvenirliklerinin de olması nedeniyle zeolitler günümüzde deterjan katkı maddesi olarak da deterjan endüstrisinde kullanılmaktadır. Zeolitlerdeki iyon değişimi ile ilgili çalışmalar iyon değişim dengesi ve değişim kapasitesi üzerine yoğunlaşmıştır. Zeolitlerde iyon değişimleri, katyon türünün doğası, sıcaklık, çözeltideki katyon türünün konsantrasyonu, çözücü ve zeolitin yapısı gibi faktörlere bağlıdır. Bu çalışmada zeolit A' da Na-Ca ikili iyon değişim dengesi ve Na-Ca-Mg üçlü iyon değişim dengesi incelenmiştir. Ayrıca ikili iyon değişiminin standard Gibbs serbest enerji değişimi de bulunmuştur. Deney sonuçları zeolit A'nın kalsiyum. ve magnezyum iyonlarına seçici ve kalsiyuma magnezyumdan daha seçici olduğunu göstermiştir. Çözeltinin toplam konsantrasyonunun artmasıyla seçicilik azalmakta, sıcaklığın artmasıyla ise seçicilik artmakta dır. Üçlü iyon değişim çalışmaları sabit toplam çözelti konsantrasyonunda iki farklı Ca:Mg oranı (1:1 ve 2:1) için incelenmiştir. De neysel çalışmaların sonunda zeolitin kalsiyum ve magnezyum iyonlarına Ca:Mg oranı 2:1 için 1:1 den daha seçici olduğu bulunmuştur. -111-
Özet (Çeviri)
BINARY AND TERNARY ION EXCHANGE IN ZEOLITE A (M.Sc. Thesis) Melek YA?IZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1989 ABSTRACT Zeolites are widely used in chemical industry as catalysis, ion exchanger and adsorbent. Since zeolites have the ability of selective ion exchange and nontoxic properties, they are recently used in detergent industry. The studies related to the ion exchange in zeolites are mainly on ion exchange equilibria and exchange capacity. The cation exchange behaviour of zeolites depends upon the nature of the cation species, the temparature, the concentration of the cation species in solution, solvent and the structural characteristics of the particular zeolite. In the present work, the binary ion exchange equilibria of Na-Ca and the ternary ion exchange equilibria of Na-Ca-Mg in zeolite A were studied. For the binary system, the standard free energy change was also determined. Experimental results showed that zeolite A is selective for Ca and Mg and it is more selective to Ca than to Mg. The selectivity increases as temperature increases and the total ion concentration decreases. During the ternary ion exchange studies, the experiments were carried out for two different Ca:Mg ratio (1:1 and 2:1) at constant total solution concentration. From the experimental results, it was seen that the.selectivity of zeolite for Ca and Mg is higher for the case of Ca:Mg ratio being equal to 2:1 than 1:1. -iv-