Zeolit X'de ikili ve üçlü iyon değişimi
Binary and ternary ion exchange in zeolite x
- Tez No: 6019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN ÇULFAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ZEOLÎT X*DE İKİLİ VE ÜÇLÜ İYON DE?İŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Bayram BAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 1989 ÖZ Zeolitler katalizör, adsorbent ve iyon değiştirebilme özellik lerine sahip olduklarından kimya endüstrisinde yaygın olarak kulla nılmaktadır. Seçici olarak kalyon değiştirebilme özelliklerinin ya nında toksikolojik güvenirliklerinin de olması nedeniyle zeolitler, günümüzde deterjan endüstrisinde de kullanılmaktadır. Zeolitlerdeki iyon değişimi ile ilgili çalışmalar iyon değişim dengesi ve değişim kapasitesi üzerine yoğunlaşmıştır. Zeolitlerde iyon değişimleri, katyon türünün doğası, sıcaklık, çözeltideki katyonun konsantrasyo nu, çözücü ve zeolitin yapısı gibi faktörlere bağlıdır. Bu çalışma da zeolit X'de Na-Mg ikili iyon değişim dengesi ve Na-Mg-Ca üçlü i- yon değişim dengesi incelenmiştir. Bu amaçla yapılan deneylerde toplam konsantrasyonu 0,05 N, 0,1 N, 0,2 N. olan MgCl2-6H20 ve CaC^'^^O çözeltileri kullanılmıştır. Ayrıca farklı sıcaklıklarda ikili iyon değişimi incelenmiştir. Çalışılan sistemler için sabit sıcaklık eğrileri çizilmiş ve ikili iyon değişimi sistemleri için standart Gibbs serbest enerji değişimleri (AG°) 25 °C 'de 0,05 N için -0,212 kc al /Eşdeğer gram, 0,1 N için -0,235 kc a l/Eşdeğer gram ve 0,2 N için -0,252 kcal /Eşdeğer gram olarak bulunmuştur. Deney sonuçlarına göre ikili iyon değişimi sisteminde sıcaklık artışıyla seçiciliğin arttığı görülmüştür. Üçlü iyon değişimi sisteminde Ca:Mg oranı 1:1, 1:2, 2:1 olarak incelenmiştir. Deney sonuçları ze olit X'in Ca+2 iyonuna Mg+ iyonundan biraz daha fazla seçici oldu ğunu göstermiştir. -111-
Özet (Çeviri)
BINARY AND TERNARY ION EXCHANGE IN ZEOLITE X (M.Sc. Thesis) Bayram BAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1989 ABSTRACT Zeolites are widely used in chemical industry as catalysts, ion exchanger and adsorbent. Since zeolites have the ability of selective ion exchange and nontoxic properties, they are recently used in detergent industry. The studies related to the ion exchange in zeolites are mainly on ion exchange equilibria and ion exchange capacity. The cation exchange behaviour of zeolites depends upon the nature of the cation species, the temperature, the concentration of the cation species in solution, solvent and the structural characteristics of the particular zeolite. In the present work, the binary ion exchange equilibria of Na-Mg and the ternary ion exchange equilibria of Na-Ca-Mg in zeolite X were examined. In the experiments Mgd^oI^O and CaClo.6^0 solutions which have the total concentration of 0,05 N, 0,1 N, and 0,2 N, were used. Also the binary ion exchange was examined at different temperatures. For the systems studied, the isotherms were drawn and for the binary system, the standard free energy change was also determined, as -0,212 kcal /equivalent for 0,05 N, as -0,235 kcal/equivalent for 0,1 N and as -0,252 kcal /equivalent for 0,2 N at 25°C. Experimental results showed that in the binary ion exchange system, selectivity increases with the increase in temperature. During the ternary ion exchange studies, the experiments were carried out for three different Ca:Mg ratio 1:1, 1:2 and 2:1 total. From the experimental results, it was seen that the selectivity of zeolite X for Ca is slightly higher than the selectivity for Mg. -iv-