Pazarlama iletişiminde marka değer algısının yeri ve önemi
Market value perception in marketing communication place and importance
  1. Tez No: 601817
  2. Yazar: ELİF TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Marka değeri, genel olarak rekabet gücünü sağlayacak şekilde; markanın pazardaki gücünü yansıttığı için son zamanlarda oldukça önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı; marka değerinin boyutları ve pazarlama karması elemanlarının ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma elemanlarının marka değeri üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca araştırmada; yaş, öğrenim, meslek ve gelir durumuna göre marka değerinin boyutları ve pazarlama karması karşılaştırılmıştır. Çalışmada Erzurum ilinde yaşayan 15 yaş ve üstü 423 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Pearson korelasyon ve tek yönlü Anova testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, demografik değişkenlere göre, marka değer ve pazarlama karması algısının farklılaştığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte marka bağlılığı, marka farkındalığı, marka çağrışımı, marka değeri ile pazarlama karması elemanları olan ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand value has recently been considered a very important issue since it reflects the brand's power in the market in a way that ensures its competitiveness in general. The aim of this research is to examine the dimensions of brand value and the effect of marketing mix elements on product, price, distribution and promotion brand value. In addition, dimensions of brand value and marketing mix were compared according to age, education, occupation and income. In this study, 423 people aged 15 years and over were surveyed in Erzurum. SPSS 22.0 program was used in the study. Pearson correlation and one-way Anova test were used. As a result of the analyzes, it was found that the perception of brand value and marketing mix differed according to demographic variables. In addition, a positive and statistically significant relationship was determined between brand loyalty, brand awareness, brand association, brand value and product, price, distribution and promotion which are the elements of marketing mix.