Veri madenciliğinde birliktelik kuralı ve hepatit hastalığı üzerine bir uygula
Association rule in data mining and an application on hepatitis
- Tez No: 601842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT TERLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Apriori algoritması yöntemi ile hastalık ve belirtilerinin birliktelik ilişkilerini test ederek hepatit rahatsızlığının tanısının konulmasında hekimler için karar destek sistemi geliştirmektir. Hepatit hastası 155 kişiye ait toplam 17 semptom analiz edilmiştir. Veri madeninden elde edilen hepatit veri setine Apriori algoritması uygulanması sonucunda hepatit hastalarının gösterdiği bazı belirtiler arasında birliktelik ilişkileri kurulmuştur. Algoritma sonucu elde edilen birliktelik kurallarının güven düzeylerinin %95 ile %100 aralığında oldukları gözlemlenmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesinden sonra belirtilerin birlikte görülme olasılıkları hesaplanmıştır. Bu kurallarla kişiden kişiye hastalık seyri ve belirtileri farklı olabilen hepatit hastalığının teşhisinde istatistiksel bakımdan doktorlara karar verme desteği sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study amed to develop a decision support system for physicians in diagnosing hepatitis by testing the association relationships of the disease and symptoms with Apriori algorithm. Totally 17 symptoms of 155 hepatit patients were analyzed. Application of Apriori algorithm to hepatitis data set, association relations have been established among some of the symptoms of hepatitis patients. The confidence levels of the association rules was observed between 95% and 100%. After analyzing, the probability of coexisting symptoms were calculated. These rules may provide statistically decision-making support to physicians in the diagnosis of hepatitis, which may have different prognosis and symptoms.