Felsefi bir problem olarak ölümsüzlük düşüncesi ve Turan Koç örneği
The thought of immunity as a philosophical awardand Turan Koç example
  1. Tez No: 601843
  2. Yazar: UBEYDULLAH YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanlık tarihi boyunca birçok tartışmaya konu olan ölümsüzlük düşüncesi bu tezin temel tartışma alanını oluşturmaktadır. Hiç kuşkusuz ölümsüzlük düşüncesi dini inançların da önemli konularından biridir. Öyle ki İslam düşünce tarihinde ölümsüzlük hadisesi imanın altı şartından biri olarak kabul edilmektedir. Ölümsüzlük genel itibarıyla bir inanç olarak ele alınmıştır.Ölümsüzlük düşüncesinin temeli ruh-beden ilişkisi kapsamında ele alınır.Ruhun bedenden ayrı bir varlık olduğuna ilişkin düşüncenin ölümsüzlüğün önkoşulu olduğunu söylemek mümkündür. Ölümsüzlüğü kabul edip ruhun bedenden ayrı olduğu iddia edenlerin büyük çoğunluğu ölümsüzlüğün cismani olduğuna inanır. Cismani ölümsüzlük diriliş olarak da isimlendiriliyor. Ayrıca ölümsüzlüğün yalnızca ruh için geçerli olduğunu savunanlar da olmuştur. Benzer biçimde tenasüh öğretisinde de ölümsüzlük vardır. Buna göre iyi insanların ruhu iyi bir varlıkta tekrar dünya gelir, kötü insanların ruhu da kötü bir varlıkta bedenlenir. Bu çalışmada (i) ölümsüzlük düşüncesi, ahlaki, metafizik ve bilimsel açıdan değerlendirildi. (ii) Turan Koç'un 'ölümsüzlük düşüncesi'adlı eserinden hareketle ölümsüzlük düşüncesine yönelik felsefi bir bakış açısı geliştirilerek söz konusu tartışmanın din felsefesi literatürüne katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inthisthesis, thehistory of mankindcarriesimmortalitythat is verytrivialtoeveryone. The idea of immortality is one of themostimportantsubjects of religiousbeliefs. Inthehistory of Islamicthought, immortality is beforethesixconditions of faith. Immortality is generallyviewed as a belief. Thefoundation of the idea of immortalitydealswiththesoul-body relationship. Believethatthesoul is separatefromthe body, believing is thepreconditionforimmortality. Itwasclaimedthatimmortalitywasacceptedto be separatefromthe body. Cismani is alsocalledtheresurrection of immortality. Youalsoarguedthatone of immortalityappliestothesoul. There is immortality in thedoctrine of recovery. Accordingly, thegoodstate of thesoul at a goodopportunitytoreturntotheworldincome, thebadstate is a badnudityembodied in thesoul. Here the idea of immortalitywasevaluatedfrom a moral, metaphysicalandscientificperspective. Turan Koç'swork on the idea of immortality is based on thephilosophicalperspective of immortality, which is thesubject of belief in general.