1908-1934 Osmanlı-Türk romanında ideolojik değişim
Ideological change in Ottoman-Turkish novel between 1908-1934
  1. Tez No: 601847
  2. Yazar: SÜLEYMAN YELOCAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, History, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu çalışma, 1908-1934 aralığındaki Osmanlı-Türk romanının iktidarlara entegre söylem üretip üretmediğini sorgulamaktadır. Ortaya koyduğumuz tez, incelediğimiz eserler bağlamında, Osmanlı-Türk romanının ortaya çıktığı sürece kayıtsız kalmadığı ve dönemin iktidarına entegre söylem ürettiğine yöneliktir. Bu bakımdan, Osmanlı-Türk romanı Althusser'deki devletin ideolojik aygıtlarından birisi gibi hareket etmiştir. Romanların üreticisi olan yazarlar ise Gramsci'deki geleneksel aydın tipine uymaktadır. Bu çalışma, disiplinler arası bir pratiğe dönük olması ve bu yönüyle Osmanlı Türk tarihine farklı bir bakış açısı sunması, romanlar üzerinden bir tarih okuması gerçekleştirilebileceğini göstermesi, yine romanların Osmanlı-Türk tarihinin ayrıntılarına dair daha fazla şey içerdiğini söylediği için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the Ottoman-Turkish novel produces integrated discourse with the political power of the time. In this thesis, we conclude that, in the context of literary works we examined, the Ottoman-Turkish novel is not indifferent to the process that it was born into, and produced an integrated discourse with the political power of the period. In this respect, the Ottoman-Turkish novel acted as an ideological state apparatus as Althusser explains. The authors, furthermore, fit into the traditional intellectual conceptualization of Gramsci. This study is important because it depends on an interdisciplinary approach and in this sense presents a different perspective on Ottoman-Turkish history. It shows that a reading of history can be made through novels and that the novels include more details of Ottoman-Turkish history.