Alan uzmanlarının STEAM eğitimi ile ilgili görüşleri
Opinions of field experts about STEAM education
- Tez No: 601850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 2018 – 2019 eğitim/öğretim yılında, STEAM eğitimi ile ilgili alan uzmanlarının (öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri) görüşlerini almak amacıyla nitel bir desende temellendirilmiş teorinin (grounded theory) bileşenlerinden yararlanılmıştır. Türkiye genelinde amaçsal örnekleme yoluyla STEM ve STEAM eğitimi ilgili görüş ve düşünceye sahip alan uzmanları çalışma grubu olarak seçilmiştir. Bu çalışma kapsamında veri toplamı aracı olarak araştırmacı tarafından 5 adet demografik bilgi ve 10 adet açık uçlu görüş sorularından oluşan "Alan Uzmanlarının STEAM Eğitimi ile İlgili Görüş Anketi hazırlanmıştır. Anket elektronik posta aracılığıyla alan uzmanlarına ulaştırılmıştır. Ankete dönüt veren 9 öğretim üyesi ve 5 lisansüstü öğrencisi çalışmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Analiz aşamasında çalışmaya katılan öğretim üyesi ve lisansüstü öğrencilerinden toplanan bilgiler her soru için sırasıyla ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve sonraki süreçte ilgili sorunun incelenen cevapları ortak bir havuzda toplanarak tema, alt tema kod ve frekanslar belirlenmiştir. Çalışma sonunda, alan uzmanlarının STEAM eğitimi ile ilgili görüşleri alan yazın ile birlikte değerlendirilerek, Türkiye'deki kuramsal ve uygulamalı süreçler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the components of grounded theory were used in order to get the opinions of field experts (faculty, graduate and doctorate students) related to STEAM education in 2018 - 2019 academic year. STEM and STEAM education field experts having relevant opinions were purposely chosen as sample group. Within the scope of this study, Field Experts Opinion Questionnaire on STEAM Training, consisting of 5 demographic information and 10 open-ended opinion questions was prepared by the researcher as the data collection tool. The questionnaire was sent to the field experts via e-mail. Consequently, the study group consisted of 9 faculty members and 5 graduate students who gave feedback to the questionnaire. The data collected from the field experts who participated in the study were analyzed in detail for each question. In the next process, related answers were collected in a common pool and themes, sub-themes, quotes anf frequencies were determined. At the end, the literature evaluated together with the opinions of STEAM education experts, suggestions were made for theoretical and practical process in Turkey.