Aydınlanma çağı düşünürlerinde güvenlik anlayışı: Hobbes, Locke ve Rousseau'da güvenlik kavramının karşılaştırmalı analizi
Understanding of security in enlightenment age thinkers: a comparative analysis of the notion of security in Hobbes, Locke, and Rousseau
  1. Tez No: 601867
  2. Yazar: BURAK BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Philosophy, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezde, Aydınlanma Çağı'nın önemli temsilcilerinden Thomas Hobbes'un, John Locke'un ve Jean Jacques Rousseau'nun devlet ve güvenlik kavramlarına yaptıkları katkılar, açıklamalar ve çözüm önerileri karşılaştırılarak ele alınmaktadır. Toplum sözleşmesi kuramcıları arasında dikkat çeken bu üç düşünür de doğa durumunda bulunan insanın güvenlik ihtiyacını, giderilmesi gereken en önemli gereksinim olarak görmekte ve bu nedenle toplumsal düzenin inşasını başlatarak devlet aygıtını oluşturmaktadır. Böylelikle insanların güvenliklerinin sağlanacağı bir yapı ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın önemi, her üç düşünürün günümüzdeki devlet ve güvenlik tartışmalarına etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda üç düşünürün de ortaya koydukları güvenlik paradigmaları, günümüz modern güvenlik yaklaşımlarını etkilemekte, bu yaklaşımların güvenlik çözümlemelerine katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, Hobbes, Locke ve Rousseau'nun güvenlik sorunsalına çözüm önerileri karşılaştırıldığında, Hobbes güvenliği, devletin güvenliği ekseninde ele alırken; Locke devleti araçsallaştırarak bireyin güvenliğinin birincil olduğunu belirtmekte ve Rousseau ise, mülkiyetin güvenliğinin sağlanabilmesi için devletin güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Thomas Hobbes, John Locke, and Jean Jacques Rousseau, who are important representatives of the Enlightenment Age, through a comparison of their contributions to and explanations of the notions of state and security and the solutions they offer regarding these notions. These three thinkers, who stand out among other social contract theorists, all regard the human need for security in the state of nature as the most important need to be satisfied, which, according to them, led to the building of social order and thus of the state apparatus. They believe this was how a structure emerged that provided humans with security. The significance of this study results from the impact these three thinkers have on current debates concerning state and security. In this regard, the security paradigms they propose influence contemporary approaches to security and contribute to the analyses of security that fall under these contemporary approaches. To conclude, a comparison of the solutions offered by Hobbes, Locke, and Rousseau to the problematic of security reveals that Hobbes discusses security around the issue of the security of the state, Locke instrumentalizes the state to argue that the security of the individual is primary, and Rousseau indicates that the security of the state needs to be provided for the security of property.