Tasarım temelli fen öğretiminin 4. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına ve tutumuna etkisi: Basit elektrik devreleri ünitesi
The effect of design-based science teaching on the academic achievement and attitude of 4th grade students: Simple electrical circuits unit
- Tez No: 601868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, 4. Sınıf“Basit Elektrik Devreleri”ünitesinin öğretiminde tasarım temelli fen öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına ve“Basit Elektrik Devreleri”ünitesine yönelik tutumuna etkisini belirlemeyi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesindeki iki devlet okulundan 4.sınıfta öğrenim gören 251 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmada ön test son test deney-kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulamadan önce her iki gruba ön test olarak“Basit Elektrik Devreleri Başarı Testi”ve“Basit Elektrik Devreleri Ünitesi Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama süreci üç hafta sürmüştür.“Basit Elektrik Devreleri”ünitesi; deney grubunda 125 öğrenci ile tasarım temelli öğrenme yöntemi (TTOY) kullanılarak, kontrol grubunda ise 126 öğrenci ile öğretim programında vurgulanan öğrenme (ÖPY) yöntemine (soru-cevap, anlatım, gösterip yaptırma) göre işlenmiştir. Deney grubunda farklı formlar kullanılarak deneysel bir süreç yürütüldü. Burada, öğrencilerin üniteye ait bilgiyi kendilerinin edinmesi, öğrencilerin bilgilerinin kalıcı olması ve öğrendikleri bilgileri günlük yaşamlarına aktarmaları kazanımlarını edinmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Kontrol grubunda ise öğretim programında vurgulanan, büyük oranda anlatım, tartışma, gösterip yaptırma ve soru-cevap teknikleri kullanılarak ders işlenmiş ve dersler, ev ödevleri ve çalışma kitabındaki etkinliklerle desteklenmiştir. Uygulama bitiminde son test“Basit Elektrik Devreleri Başarı Testi”ve“Basit Elektrik Devreleri Ünitesi Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında uygulanan“Basit Elektrik Devreleri Başarı Testi”ve“Basit Elektrik Devreleri Ünitesi Tutum Ölçeği”' nden elde edilen veriler MANCOVA ile analiz edilmiştir. MANCOVA analizi, problem durumunda belirtilen tasarım temelli fen öğretim yöntemi ve öğretim programında vurgulanan öğretim yöntemlerinin akademik başarıya ve tutuma etkisini ortaya çıkarmak ve bağımsız değişkenlerin yönteme etkilerini eşitlemek için kullanılmıştır. Yapılan betimsel analizler ile MANCOVA için sayıltılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of design-based science teaching on students' academic achievement and attitude towards“Simple Electrical Circuits”unit in the teaching of the“Simple Electrical Circuits”unit of the 4th grade. The working group of the study involves 251 students studying at grade 4 of two state primary schools in Viranşehir, Şanlıurfa, Turkey. In this research, quasi-experimental design with pre-test post-test experiment-control group was used. Both groups have been subject to“Simple Electric Circuits Achievement Test”and“Simple Electric Circuits Unit Attitude Scale”as a pre-test before the implementation. Implementation process has taken 3 weeks.“Simple Electric Circuit”unit has been taught through design-based teaching method in the experimental group with 125 students while in the control group the same unit has been covered through current and to the learning method emphasized in the curriculum (question-answer, instruction, modelling and applying) with 126 students. An experimental process was carried out using different forms in the experimental group. These forms have helped students acquire the knowledge regarding the unit by themselves; obtain permanent learning as well as transfer the knowledge into their daily practices. However, in the control group the same unit has been covered through current and highlighted in the curriculum (question-answer, instruction, modelling and applying) and assignments and additional task sheets have been used to support teaching and learning. Once the instruction has ended,“Simple Electric Circuits Achievement Test”and Simple Electric Circuits Unit Attitude Scale“ have been implemented as a post-test. The data obtained from ”Simple Electric Circuit Achievement Test“ and Simple Electric Circuit Unit Attitude Scale”applied both as a pre-test and post-test has been analysed through MANCOVA. MANCOVA analysis has been used to explore the impact of design-based teaching method and teaching methods emphasized in the curriculum in the academic achievement and attitude as well as to balance the impacts of independent variable in the method. Premises have been obtained through descriptive analysis conducted for the purposes of MANCOVA.