Individualized hr practices and idiosyncratic deals (İ-deals) and the expected positive individual and organizational outcomes
Bireysel insan kaynakları uygulamaları ve kişiye has anlaşmaların kişisel ve örgütsel ölçekte olumlu sonuçları
  1. Tez No: 601866
  2. Yazar: EDA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ALEV TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kişiye has anlaşmalar hem çalışan hem örgüt için fayda sağlayan, çalışan ve işveren arasında müzakere edilen, kişiye özgü bazı özel koşulları içeren anlaşmalardır. Türkiye'de özel sektör çalışanları ile yapılan bu çalışmada, bir İnsan Kaynakları uygulaması olarak, kişiye has anlaşmaların bireysel ve örgütsel düzeydeki pozitif katkıları nitel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular, kişiye has anlaşmalar konusunda geçmiş çalışmalarda sunulan önermelerin Türkiye'de de geçerli olduğunu göstermiştir. Nitel analiz sonucunda, kişiye has anlaşma sürecinin başarılı olması için yöneticilere otantik ve çevik liderlik tarzları önerilmiştir. Çalışanlar açısından ise öz-saygının ve öz-yeterliliğin bu sürece olumlu katkıları olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, çalışanlarda psikolojik dayanıklılık özelliği kişiye has anlaşma sürecinin pozitif bir çıktısı olarak sunulmuştur. Takım arkadaşlarının tepkisine çözüm olarak da“Takım Anlaşması”kavramı yeni bir kavram olarak ortaya koyulmuştur. Takım anlaşması yolu ile takım üyelerinin lider ile birlikte takım dinamiklerini belirleyebileceği ve özellikle iş planlarının yoğun olduğu dönemlerde üyelerin birbirine destek olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Idiosyncratic deals (I-deals), which can be defined as individualized work agreements between an employee and a manager, have emerged as one of the most important tools of differentiation perspective in Human Resource Management Practices. In this study, the positive contribution of individualized human resources practices and more specifically, the contribution of I-deals to individual and organizational outcomes were examined through qualitative research carried out with employees working in the private sector, Turkey. Findings revealed that propositions of past research on I-deals mainly hold in Turkey. As a result of the qualitative analysis, agile and authentic leadership styles are proposed to managers for completing successful I-deal negotiations. From the employee side, self-esteem and self-efficacy are also suggested to have a positive impact on the I-deals. Besides, employee resilience is offered as a positive outcome of the agreements. As a new concept,“Team Deal”is recommended as a solution to co-workers' reactions. Through a“Team Deal”, team members may set their team dynamics with the leader and can have an agreement with other team members on supporting each other when schedules are tough.