Ampisilin dirençli haemophilus influenzae suşlarında plasmid profili ve direnç ilişkisi
- Tez No: 60194
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Beta laktam grubu antibiyotiklerin klinikte kullanıma girmesinden kısa bir süre sonra bu ajanlara karşı bakterilerde giderek artan oranda direnç gözlenmeye başlanmıştır. Beta laktam antibiyotiklere karşı bakterilerde gözlenen dirençten, daha çok plazmid kontrolünde sentezlenen beta laktamaz enzimleri sorumlu tutulmaktadır. H.influenzae'üa ilk kez 1974 yılında saptanan ampisilin direnci, coğrafi farklılık gösterse de giderek artmakta ve klinik uygulamalarda ciddi sorunlara neden olmaktadır. H.influenzae'daki ampisilin direnci çoğunlukla TEM beta laktamazının üretimine bağlıdır. Bu enzimi kodlayan genler plazmidler ve kromozomlar üzerinde bulunabilen transpozonlarla taşınmaktadır. Bu çalışmada, epidemiyolojik olarak birbirleriyle ilişkisiz 19 adet ampisilin dirençli H. influenzae susunun plazmid profilleri miniprep yöntemi uygulanarak ortaya konulmuştur. Sonuçta 19 bakterinin 12'sinde büyüklükleri 1.2 Mdal ile 3,1 Mdal arasında değişen plazmidler izole edilmiştir. Bunların hepsinde 1.2 Mdal ağırlığındaki plazm idlerin ortak olduğu gözlenmiştir. Ampisiline dirençli beta laktamaz pozitif 10 susta 1.2 Mdal ağırlığında plazmidler saptanmıştır. Ampisiline dirençli beta laktamaz negatif iki susta 1.2 Mdal ağırlığında plazmidler saptanırken, aynı özellikteki iki susta ise plazmid saptanamamıştır. Ampisiline dirençli beta laktamaz pozitif beş susta plazmid saptanamamıştır. Direnç durumuyla plazmidler arasındaki ilişkiyi araştırmak için ampisiline dirençli ve duyarlı H. influenzae suşları arasında konjugasyon yapılmıştır. Konjugasyon ile 1.2 Mdal ağırlığındaki plazmid ampisilin duyarlı susa aktarılarak ampisilin dirençli hale getirilmiştir. Sonuçta beta laktamaza bağlı ampisilin direncinin konjugatif 1.2 Mdal ağırlığındaki plazmid ile taşındığı gösterilmiştir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLASMID PROFILE AND ITS ASSOCIATION WITH AMPICILLIN RESISTANCE IN HAEMOPHILUS INFLUENZAE SPECIES The resistance to the beta lactam antibiotics of bacteria has increased steadily after these agents being used in clinical treatment. The resistance to the beta lactam antibiotics can be depended on plasmids which are responsible expression of the beta lactamase. Since resistance to ampicillin was recognized for the first. time in 1974, resistant strains have become increasingly prevalent and caused serious problems in clinical applications, although with significant geographic differences. Ampicillin resistance of H. influenzae depends on production of TEM beta lactamase. The genes coded for beta lactamase are on plasmid or/and chromosomal DNA. These genes are transported via transposons. In this study, plasmid profile of 19 strains of H. influenzae was isolated using miniprep procedure. As a result, 1.2-3.1 Mdal plasmids were found in 12 of the 19 strains. Among those, plasmid with the size of 1.2 Mdal was observed to be the same in all the strains tested. This plasmid was also isolated in 10 strains which were ampicillin resistant and beta lactam positive. The same size of plasmid was also isolated from two other strains which are ampicillin resistant, beta lactam negative. However the same type of two other strains have not got the 1,2 Mdal plasmid. No plasmid was isolated in the other five strains which are beta lactam positive, ampicillin resistant. In order to investigate the relationship between the resistance and plasmids, conjugation process was applied between two different population of H. influenzae which one was resistant to ampicillin and vice versa. By the conjugation between H. influenzae strains, 1.2 Mdal plasmid was transferred to ampicillin sensitive strain and became resistant. As a result of this conjugation it was shown that beta lactamase mediated ampicillin resistance can be transferred by a 1.2 Mdal plasmid. 38