Klinik örneklerden izole edilen haemophilus influenzae duyarlılık testleri ve beta-laktamaz direnç mekanizmalarının fenotipik, genotipik yöntemlerle saptanması
Susceptibility tests for haemophilus influenzae isolated from clinical specimens and determination of beta-lactamase resistance mechanisms by phenotypic and genotypic methods
- Tez No: 741408
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRİYE GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvar'ında çalışılan 60 H. influenzae kökeni fenotipik yöntemlerle idantifiye edildi. Serotiplendirilmesi lam aglütinasyon yöntemi ile yapıldı. Antimikrobiyal ilaçlara duyarlılıkları EUCAST kriterlerine uygun olarak disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. BLNAS'ı BLNAR izolatlarından ayırmak için Benzilpenisilin diski (1 U) tarama testi yapılarak dirençli olan suşlar ileri incelemeye alındı. Antibiyotik duyarlılık testleri ve TEM-1, ROB-1, ftsl genleri için PCR yapıldı. Çalışılan 60 H. influenzae sekiz (%13,3) tip a, 25 (%41,7) tip b, 14 (%23,3) tip d, dörd (%6,7) tip f olarak tiplendirilmiş olup kalan dokuz (%15) köken tiplendirilememiştir. 60 Haemophilus influenzae kökenleri amoksisilin klavulanik aside %100 duyarlı olarak tespit edilmiştir. Ampisilin %10, sefuroksim %13,3, seftriakson %10, sefpodoksim %8,3, sefiksim %8,3, nalidiksik asid %8,3, tetrasiklin %6,7 dirençli olarak bulunmuştur. Beta-laktamaz pozitif ampisiline dirençli dört kökende TEM-1 beta-laktamaz tespit edildi. Çalışmamızda ROB-1 enzimi bulunmamıştır. Sonuç olarak hastanemizden izole edilen H. influenzae suşlarında amoksisilin klavulanik asid, sefpodoksim ve sefiksime (
Özet (Çeviri)
60 H. influenzae strains studied in Istanbul University-Cerrahpaşa Medical Faculty Microbiology Laboratory were identified by phenotypic methods. Serotyping was done by slide agglutination method. Their susceptibility to antimicrobial drugs was determined by disc diffusion method in accordance with EUCAST criteria. Benzylpenicillin disk (1 U) screening test was performed to distinguish BLNAS from BLNAR isolates and this was further confirmed for BLNAR with ftsI sequencing. Beta-lactamase enzymes involved in resistance to beta-lactam antibiotics in ampicillin-resistant isolates were determined by PCR method. Studied of the type a 60 H. influenzae 13.3%, type b 41.7% and 41.7%, 23.3 were typed as type d, 6.7% were typed as type f, and the remaining 15% strains could not be typed. 60 Haemophilus influenzae strains were identified as 100% susceptible to amoxicillin clavulanic acid. Ampicillin 10%, cefuroxime 13.3%, ceftriaxone 10%, cefpodoxime 8.3%, cefixime 8.3%, nalidixic acid 8.3%, tetracycline 6.7% were found as resistant. TEM-1 beta-lactamase was detected in four beta-lactamase positive ampicillin-resistant strains. ROB-1 enzyme was not found in our study. As a result, it shows that amoxicillin/clavulanic acid, cefpodoxime and cefixime (