Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yoğun bakımünitelerinden izole edilen haemophilus influenzae üremelerineyönelik serotip dağılımı ve antibiyogram sonuçlarınındeğerlendirilmesi Akdeniz Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesinde yoğun bakımünitelerinden izole edilen haemophilus influenzae üremelerineyönelik serotip dağılımı ve antibiyogram sonuçlarınındeğerlendirilmesi
The evaluation of serotype distribution and antibiogram results of haemophilus influenzae isolates from intensive care units of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital
- Tez No: 924936
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE TURHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAYAN MERVE AYAZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Haemophilus influenzae, yaşamı tehdit eden invaziv ve sistemik enfeksiyonlara neden olabilen, kokobasil şeklinde, hareketsiz, sporsuz, gram negatif bir bakteridir. Kapsüllü suşların birden çok serotipi vardır. Kapsüllü suşlardan Haemophilus influenzae tip b serotipi (Hib), beş yaşından küçük çocuklarda pnömoni, menenjit, bakteriyemi ve epiglottit gibi yaşamı tehdit eden invaziv enfeksiyonlardan sorumludur. Ülkemizde Hib aşısının 2007 yılında rutin çocukluk aşılama programına eklenmesi sonrasında, yaygın etken serotip dağılımında değişiklikler gözlenmiş ve NTHi suşlarının insidansında artış görülmüştür. Çalışmamızda, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gelen ve yoğun bakım ünitelerindeki hastalardan izole edilen Haemophilus influenzae izolatlarında; serotip dağılımı, antibiyotik duyarlılık sonuçları, β-laktamaz aktiviteleri ve mortaliteye etki eden faktörler saptanmıştır. Serotip dağılımı moleküler yöntemle (PZR) çalışılmışır. PZR testleri sonucunda NTHi' nin (%60,9) en yaygın serotip olduğu belirlenmiştir. Kapsüllü suşlardan Haemophilus influenzae tip a %12,6, tip b %4,6, tip c %10,3, tip d %2,3, tip e %5,7, tip f %3,4 oranında saptanmışır. Antibiyotik duyarlılık testleri ''European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST-V14.0)'' önerileri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Duyarlılık testlerinin sonucunda, en yüksek direnç (%80,9) azitromisine karşı saptanırken %57,6 ile ampisilin direnci ikinci sırada yer almıştır. Nitrosefin testi ile yapılan βlaktamaz aktiviteleri sonucunda β-laktamaz pozitiflik oranı %11,8 oranında tespit edilmiştir. βlaktamaz negatif ampisilin dirençli (BLNAR) suşların oranı ise %45,8 olarak belirlenmiştir. Mortaliteyi etkileyen faktörler incelenirken hastaların demografik verileri, etkenin izole edildiği yer, tam kan ve serum örneklerinden alınan laboratuvar sonuçları (tam kan hücre sayımı, c-reaktif protein düzeyi, serum kreatinin düzeyi ve glomerüler filtrasyon hızı) değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda lökosit sayısı, nötrofil sayısı, kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı mortalite ile istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Çalışmamız verileri; Haemophilus influenzae enfeksiyonlarında en sık NTHi suşunun görüldüğünü ve diğer kapsüllü suşların dağılımının coğrafi farklılıklar gösterebildiğini literatür ile uyumlu olarak ortaya koymuştur. Ayrıca tüm dünyada artan β-laktamaz üretimi ve BLNAR suşlarında artış nedeniyle empirik tedavide ampisilin kullanımından kaçınılması gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, çalışmamız, bölgemizdeki Haemophilus influenzae enfeksiyonlarının serotip dağılımını, antibiyotik duyarlılık profilini ve mortaliteyi etkileyen faktörleri belirleyerek, empirik tedavi yaklaşımlarının gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Haemophilus influenzae is a non-motile, non-spore forming, gram-negative bacterium that can cause life-threatening invasive and systemic infections. Encapsulated strains of this bacterium have multiple serotypes. Haemophilus influenzae type b (Hib) serotype, one of the encapsulated strains, is responsible for life-threatening invasive infections such as pneumonia, meningitis, bacteremia, and epiglottitis in children under five years of age. After the Hib vaccine was introduced into the routine childhood vaccination program in our country in 2007, changes in the distribution of circulating serotypes were observed, along with an increase in the incidence of non-typeable Haemophilus influenzae (NTHi) strains. In this study, we aimed to determine the serotype distribution, antibiotic susceptibility results, β-lactamase activity, and factors affecting mortality in Haemophilus influenzae isolates from patients in the intensive care units of Akdeniz University Hospital's Microbiology Laboratory. Serotype distribution was investigated using molecular methods (PCR). The PCR results showed that NTHi was the most prevalent serotype, accounting for 60.9%. Among encapsulated strains, Haemophilus influenzae type a was detected at 12.6%, type b at 4.6%, type c at 10.3%, type d at 2.3%, type e at 5.7%, and type f at 3.4%. Antibiotic susceptibility tests were conducted according to the guidelines of the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST-V14.0). The results of these tests showed the highest resistance to azithromycin (80.9%), followed by ampicillin resistance at 57.6%. βlactamase activity, determined by the nitrocefin test, revealed a β-lactamase positivity rate of 11.8%. The proportion of β-lactamase-negative ampicillin-resistant (BLNAR) strains was found to be 45.8%. To examine the factors affecting mortality, we evaluated the demographic data of patients, the site from which the pathogen was isolated, and laboratory results from whole blood and serum samples (complete blood count, C-reactive protein level, serum creatinine level, and glomerular filtration rate). Leukocyte count, neutrophil count, creatinine, and glomerular filtration rate were statistically significantly associated with mortality. The data from our study were consistent with the literature, showing that the most common serotype in Haemophilus influenzae infections was NTHi and that the distribution of other encapsulated strains could show geographical variation. Moreover, due to the increasing production of β-lactamases and the rise of BLNAR strains worldwide, the use of ampicillin in empirical treatment should be avoided. In conclusion, our study contributes to the literature by identifying the serotype distribution, antibiotic susceptibility profile, and factors affecting mortality in Haemophilus influenzae infections in our region, highlighting the need for a review of empirical treatment approaches.