Çağdaş Türk resminde toplumsal gerçekçilik bağlamında kentsel atıkların plastik değer oluşumları
Plastic value formations of urban wastes in the context of social realism in contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 601940
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Modern sanat, genellikle 1880'lerin izlenimcilerinden (empresyonistler) 1960-70'lere kadar devam ettiği kabul edilen sanat dönemidir. Sanatta modernizmin temelleri, ressamların dünyayı gördükleri gibi temsil etmeyi bırakmalarıyla atılmıştır. Temsil, temel sorun haline gelmiş; sanat kendi kendisini konu haline getirmeye başlamıştır. Yirminci yüzyılın başlarında akımların ortaya çıkması ve birbiri ardı sıra hızla artması sanat tarihinin gelişim süreci içerisinde ilerlemenin, değişimin ve arayışların en çok olduğu çağımız modern sanatını doğurmuştur. Hızla gelişen bu süreçte birçok teknik ve konu farklı zeminlerde kendisine vücut bulmuştur. Modern şehir hayatıyla birlikte insan nüfusunun artmasıyla büyüyen şehirlerde kentleşmenin getirdiği önemli problemlerden biri de kentsel atıklarımızdır. Atıklarımızın bir kısmı geri dönüşebilmekte bir kısmı ise kirli atık olarak kalmaktadır. Atıkların sanatla olan ilişkisi noktasında yapılan bu çalışmada, öncelikle konunun kuramsal temelinin oluşturulması için: Toplumun sanatla bağını sağlayan temalardan olan, Toplumu sanatla bilinçlendirme noktasında çalışan emekçiler onların ağır çalışma şartları toplumdaki yerleri her zaman toplumsal içerikli sanatta büyük önem ve yere sahip olmalarıdır. Bu konuda yapılmış modern sanat içerisindeki sanatçıların ve çalışmalarının incelenmesi kapsamaktadır. Yapılmış olan bu araştırmaların sonucunda sanat tarihsel çalışmaların bilimsel veriler ışığında incelenmesi ve gelişim süreci irdelendikten sonra bilimsel literatüre ve sanata katkıları araştırılacaktır. Elde edilen kazanımlar ile sanata katkı sağlaması amacıyla proje kapsamında pilot çalışmalar yapılacak ve araştırmacının kendi üslup ve tekniği ile sanat eserleri üretilecektir. Yapılan eserler eleştirel bir yaklaşımla sanata ve bilime katkıları noktasında sorgulanacak ve sonuç bölümü oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Modern art is the period of art, which is generally considered to continue from the Impressionists (Impressionists) in the 1880s to the 1960s-70s. The foundations of modernism in art have been laid with the artists stopping to represent the world as they see it. Representation has become the main problem; art began to make itself a subject. The emergence of movements in the beginning of the twentieth century led to the modern art of our age, in which progress, change and search were the most in the development process of art history. In this rapidly developing process, many techniques and subjects were found on different grounds. One of the most important problems of urbanization in cities that are growing with the increase of human population together with modern city life is our urban waste. Some of our wastes can be recycled and some remain as dirty waste. In order to establish the theoretical basis of the subject, this study on the relation of waste with art: The people working in the point of raising awareness of the society with art as one of the themes that connect the society with art is that their heavy working conditions always have a great importance and place in the social art. This includes the examination of artists and their works in modern art. As a result of the research, after examining the historical art studies in the light of scientific data and their development processes, the contributions to the scientific literature and art will be investigated. In order to contribute to the art, the pilot works will be carried out within the scope of the project and the artworks of the researcher will be produced with the researcher's style and technique. The works will be questioned with a critical approach to art and science and the result section will be formed.