Ulucak Höyük ve Uğurlu-Zeytinlik Höyük ön neolitik ve erken neolitik dönem yumuşakça kabukları
Mollusk shells in initial neolithic and early neolithic periods of Ulucak Höyük and Uğurlu-Zeytinlik Höyük
- Tez No: 601969
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, Batı Anadolu'da yer alan Ulucak ve Uğurlu - Zeytinlik yerleşimlerinin Ön ve Erken Neolitik dönemlerine ait yumuşakça kabuklarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Ulucak ile Uğurlu-Zeytinlik yerleşimlerinin arasında, Ön ve Erken Neolitik dönemlerde yumuşakçaların kullanımlarında özellikle tür yoğunlukları açısından farkların olduğu görülmektedir. Uğurlu yerleşiminde, söz konusu dönemlerde yumuşakçaların besin ekonomisi içerisinde değerlendirildiği, kişisel süs eşyalarının sınırlı olduğu ve kabukların geriye besin artığı olarak bırakıldığı anlaşılmaktadır. Besin olarak değerlendirilmiş türler ve bu türlerin yoğunlukları, Ulucak yerleşiminde bulunan türlerden farklılık göstermektedir. Ulucak yerleşiminde ise yumuşakçalar besin olarak değerlendirilmiş olsalar dahi bunların kabukları, kişisel süs eşyalarının üretiminde hammadde olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the mollusk shells recovered from archaeological excavations undertaken at the Initial and Early Neolithic sites of Ulucak and Uğurlu - Zeytinlik in western Anatolia. It is seen that there are differences between Ulucak and Uğurlu-Zeytinlik settlements in terms of species densities especially in the use of molluscs in the Initial and Early Neolithic periods. It is understood that molluscs were evaluated in the food economy, personal ornaments were limited and their shells were left as food waste in Uğurlu settlement. Species considered as nutrients and their densities differ from those found in Ulucak settlement. In the Ulucak settlement, even though mollusks are considered to be nutrients, the main purpose was to use their shells a source of raw material for the production of personal ornaments.