Coalitional deviation proof equilibrium in nonatomic games
Atomik olmayan oyunlarda koalisyonel sapma ispat dengesi
- Tez No: 601970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, süreklilik kavramının yer aldığı oyunlarda daha gerçekçi sonuçlar elde etmek için oyunculara çok küçük stratejik etki vererek denge kuramını araştırıyoruz. Spesifik olarak, her oyuncunun etkisiz olduğu ve stratejik öneme sahip olmadığı bir durumu inceliyoruz. Dengelerin keyfi olarak küçük koalisyon sapmalarına dayanıklı olmasını istiyoruz. Bunun oyunculara küçük bir ağırlık vermenin doğal bir yolu olduğunu düşünüyoruz, çünkü süreklilik kavramı oyuncuların sahip oldukları etkiyi ellerinden alarak onları etkisiz bir oyuncu olarak varsaymamıza neden oluyor, fakat koalisyon oyunculara ortalama üzerindeki stratejik etkiyi geri veriyor. Atomik olmayan oyunlar sonlu sayıda oyunculardan ibaret büyük oyunların modellenmesi için kullanışlı yöntemdir, öyle ki bu oyunlar bize bireylerin sonuçlar üzerinde etkilerinin olmadığı durumları yaklaştırma yöntemi ile incelememize yardımcı oluyor. Ancak, bazı durumlarda, elde ettiğiğmiz sonuçlar makul olmayan denge kuramından dolayı problemli sonuçlara yol açabiliyor. Bazen gerçekçi olmayan sonuçlar vermesine rağmen, bu sayede biz süreklilik kavramını oyunların diğer bölümlerinde de kullanabiliyoruz. Bu nedenle, oyuncuların ortalama üzerinde küçük etkisinin olduğu atomik olmayan oyunlarda denge kavramının geliştirilmesi önemlidir. Oyun teorisinde süreklilik kavramının kullanılması, ekonomide devrim yarattı, her bireyin önemsiz olmasına izin vermek, çok sayıda oyuncunun yer aldığı oyunlar ile ekonomik durumların modellenmesini kolaylaştırdı. Son altmış yılda, bireylerin süreklilik kavramı ile modellenmesi ekonominin birçok alanına uygulanmıştır. Örneğin, rekabetçi firmalar, dengeyi belirlemeyi kolaylaştırmak için mikroekonomide süreklilik kavramını kullanılarak modellemiştir. Makroekonomide, temsilci modelinde tüketiciler, tüketiciler arasındaki stratejik etkileşimi analiz etmekten kaçınmak için süreklilik kavramı altında modellenmiştir. Temsilcilerin sonuç üzerinde göz ardı edilebilir bir etkiye sahip olduğu ekonomik durumları analiz etmek için sürekliliği kullanmak, sorunun önemli olduğu konulara odaklanmamızı ve analizi basitleştirmek için gerçek analiz araçlarını kullanmamızı sağlar. Ayrıca, bu modelleme küçük stratejik etkiye sahip çok fakat sınırlı sayıda oyuncunun bulunduğu durumlara iyi bir yaklaşım sağlar. Ancak, oyun teorisinde ajanların sürekliliği daha az yaygındır. Oyuncular önemsiz olduklarında, sonuç üzerinde stratejik bir etkisi olmaz ve dengesiz sonuçlara yol açarlar. Bu çalışma, oyunculara ortalama üzerinde çok küçük ama pozitif etki vererek, atomik olmayan oyunlar için denge arınması sağlar. Özellikle, biz burada atomik olmayan oyuncuların kendi istekleri dahilinde saf Nash dengesi stratejisinden gruplar halinde sapabilme denge kavramını geliştiriyoruz. Biz burada, küçük sapmalar için dirençli xx olan, koalisyonel sapma denge isbatı kavramını sunuyoruz. Spesifik olarak, çok küçük pozitif etken vardır, öyle ki neredeyse tüm dengeden sapan oyuncular için hiç bir koalisyon sapması karlı değildir. Kullandığımız yöntem, oyunculara stratejik değer vererek, Barlo ve Carmonaya (2015) alternatif olan rasyonel temel sağlar. Onlar, atomik olmayan oyuncuların sonuç üzerinde küçük bir etkiye sahip olduğuna inanmalarını sağlayarak, sonuç üzerinde çok küçük stratejik etkiye sahip oyuncular için bir yöntem sunarlar. Bununla birlikte, modelimiz, diğer oyuncular hakkında irrasyönel beklentide bulunmayan davranışa sahip oyunculara stratejik ağırlık vererek alternatif yöntem sunar. Biz, çalışmanın esas sonucu olarak, bizim ekonomik ortamımız için bazı koalisyonel sapma isbat dengelerinin, Barlo ve Carmonanın (2015) sunduğu stratejik denge ile aynı olmadığı gösteriyoruz. Aynı zamanda, stratejik dengeye sahip oyuncular için, ortalama üzerinde pozitif etkilerinin olduğunu varsayarak, atomik olmayan oyunculardan ibaret oyunlarda koalisyonel sapma isbat dengesine de ulaşabileceğimizi tahmin ediyoruz. Süreklilik kavramı ile ekonomik durumun modellenmesi daha kolaydır çünkü bu zaman ajanları ortalamaya etkisi olmayan oyuncular olarak değerlendirebiliriz. Bu yöntem sayesinde ekonominin birçok alanında süreklilik kavramını kullanabildik. Süreklilik, sorunun yönlerine odaklanmamızı ve bize denge hakkında bir fikir veren farklı matematiksel yöntemleri kullanmamızı sağlıyor. Özellikle, her oyuncunun etkisinin sıfıra gittiği çok sayıda grubu araştırabiliriz. Bu tezde, her bireyin atomsuz olduğu ve ortalamaya etkisi olmadığı bir durumu inceliyoruz. Ancak, oyuncuların stratejik öneme sahip olmaları bize daha gerçekçi bir sonuç vrecektir. Oyunculara az miktarda ağırlık vermemizi sağlayan bu yöntem ile, sürekliliği varsaymak suretiyle ortadan kaldırılan stratejik önemi oyunculara geri veriyoruz. Her oyuncuya bir sonuç üzerinden epsilon ağırlık veriyoruz çünkü sonlu bir modelde oyuncular koalisyon oluşturmakla stratejik öneme sahip olacaklar. Bu oluşumla, oyuncuların diğer oyuncuların davranışları hakkında irrasyönel inançlara sahip olması halinde daha gerçekçi bir yaklaşım elde edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Nonatomic games are a useful way to model games with a large number players, which allows us to deal with a situation where each has a small influence on the outcomes by approximating a finite number of players by a continuum. However, in some instances, the results are problematic because there are implausible equilibria due to the strategic insignificance of the atomless players. Despite sometimes giving unrealistic results, nonatomic games are valuable because they may allow other parts of the game to use continuums. Therefore, it is important to develop an equilibrium concept for nonatomic games that gives players a small strategic influence on the outcome. This study provides an equilibrium refinement for nonatomic games, that allows nonatomic players to have a small, but positive, impact on the outcome. Particularly, we develop an equilibrium concept where nonatomic players can deviate from the pure strategy Nash Equilibrium in arbitrarily small groups. We introduce the coalitional deviation proof equilibrium, an equilibrium that is robust to arbitrarily small deviations. Specifically, there is some positive small impact such that no coalitional deviations are profitable for almost all deviating players. The method provides a rational basis for providing players a small strategic influence as an alternative to Barlo and Carmona (2015). They provide a method for dealing with small strategic significance by allowing nonatomic players to believe they have a small influence on the outcome. However, our model provides an alternative method of giving players small strategic significance that does not rely on players having irrational expectations about other players behaviors. As our main result, we find that some coalitional deviation proof equilibrium in our environment are not a strategic equilibrium in Barlo and Carmona (2015) model. We conjecture that assuming players any equilibrium outcome under a strategic equilibrium is also a coalitional deviation proof equilibrium for the environment with atomless players. Modeling economic situation is easier with a continuum of agents because then we can consider agents as players with no impact on the average. Because of this method we were able to use continuum in many areas of economics. The continuum allows us to focus on the aspects of the problem and use different mathematical methods that give us a notion of the equilibrium. Specifically, we can deal with a large number of groups where each player's impact goes to zero. In this thesis, we examine a situation where each individual is atomless and has no impact on the average. However, there is strategic significance that we can assume for the players which give us a more realistic outcome. With this method that allows us to give players a small amount of weight, we give back the strategic significance that was removed by assuming continuum. xviii We give each player an epsilon amount of weight over an outcome because in a finite model players would have strategic significance with coalition formation. With this formation, we can get a more realistic approximation where players have irrational beliefs about the behaviors of the other players.