Lider söylemlerinde göç ve seçim: Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri (2014-2016)
Immigration and election in leader rhetoric: Turkey-European Union relations (2014-2016)
  1. Tez No: 601977
  2. Yazar: FURKAN BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Almanya hükümet başkanı Angela Merkel ve Türkiye devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 ve 2015 yıllarındaki söylemleri üzerinden Türkiye-AB ilişkileri incelenmiştir. Suriye'de yaşanan iç savaşın göç hareketlerini arttırdığı dönemde imzalanan Vize Muafiyeti ve Geri Kabul Anlaşması'yla uzun süredir durgun olan Türkiye-AB ilişkilerinde 2014 yılı başında yeni bir süreç başlamıştır. Aynı yıllarda Türkiye'de yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimi, 7 Haziran ve 1 Kasım parlamento seçimleri yaşanmıştır. Merkel öncülüğünde yürütülen süreçte, Erdoğan'ın Almanya ziyaretleri ve Merkel'in Türkiye ziyareti önem kazanmıştır. Bu araştırmada belirlenen haber sitelerinden günlük olarak arşiv taraması yapılarak söylemler tespit edilmiş, bu doğrultuda ilişkiler ekseninde liderlerin söylemlerinde ne gibi bir değişim olduğu ve bu söylemlerin Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğinde ne gibi bir etki yarattığı eleştirel söylem analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkey-EU relations are examined through the rhetoric of German Prime Minister Angela Merkel and Turkish Republic President Recep Tayyip Erdogan in 2014 and 2015. After the breakout of the civil war in Syria followed by increase in the immigration, a new process in Turkey-EU relations, which have been stagnant for a long time, began by the beginning of 2014 with the visa exemption and Readmission Agreement signed during the same period. During the same years, local elections, presidential election and parliamentary elections (July 7th – November 1st) were held in Turkey. Erdogan's visits to Germany and Merkel's visit to Turkey have gained importance in the process led by German Chancellor Merkel. In this research, the rhetoric were chosen by scanning archives from the news sites on a daily basis and by that, the change in the rhetoric of the leaders on the relations axis and the impact of these rhetoric on the future of Turkey-EU relations were evaluated by critical rhetoric analysis method.