Bireysel başvuruda kişiye ilişkin kabul edilebilirlik şartları
Conditions of admissibility related to person in the individual application
  1. Tez No: 601987
  2. Yazar: BERNA CEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM DURAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türk Hukuku'nda yer alan bireysel başvuru kurumu ve kabul edilebilirlik incelemesi genel olarak anlatılmış, kişiye ilişkin kabul edilebilirlik şartları detaylı şekilde incelenmiş ve doktrindeki görüşler ile konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi kararlarına yer verilmiştir. Konuyla alakalı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin uygulaması ile Avrupa ülkelerinden Almanya, Avusturya ve İspanya'da bireysel başvuru yoluna değinilmiştir. Çalışmanın pozitif temellerini Anayasa'nın ilgili maddeleri, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun ile Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında bireysel başvuru yolu konusunda mevzuattaki eksiklikler ve uygulamadaki sorunlara değinilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the individual application institution and admissibility examination in Turkish Law are explicated in general, the admissibility requirements related to the individual are examined in detail and the opinions in the doctrine and the decisions of the Constitutional Court on the issue are included. With the application of the relevant European Court of Human Rights, individual application in European countries Germany, Austria and Spain has been addressed. The positive basis of the study consists of the relevant articles of the Constitution, the Law No. 6216 on the Establishment and Trial Procedures of the Constitutional Court and the Rules of Procedure of the Constitutional Court. Within the scope of the study, the deficiencies in the legislation and the problems in implementation were made and recommendations were made regarding the individual application path.