Duvar üzerine çeşitli kalemler ile yazılmış el yazılarının incelenmesi
Examination of handwrites written with various items on the wall
  1. Tez No: 601989
  2. Yazar: SEZAİ ULUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Farklı yüzeyler (duvar, cam, ahşap, fayans, metal, kumaş vb.) üzerine kalem, fırça, sprey boya vb. materyaller kullanılarak yazılan suça konu el yazılarının, yazıyı yazan şahsın karakteristik özelliklerini yansıtıp yansıtmadığının tespitinin yapılması el yazı incelemelerinde önem arz etmektedir. Yapılan araştırmada incelenmek üzere Kriminal Laboratuvarlara gönderilen farklı yüzeyler üzerine yazılmış el yazılarının büyük bir kısmının duvar üzerine yazılmış yazılar olduğu tespit edilmiştir. Duvar üzerine yazılmış el yazılarının yüzey farklılığına bağlı olarak değişip değişmediği ve kişiye aidiyetinin tespit edilip edilemediğinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada; yazıların yazılacağı yazı yüzeyi olarak, duvar zeminlerinin kaplamasında kullanılan 30x30 cm ebatlarında (20) adet yağlı boyalı alçıpan, 30x30 cm ebatlarında (20) adet plastik boyalı alçıpan ve 33x33 cm ebatlarında (20) adet fayans ile yazım aracı olarak ise sık kullanılan kurşun, tükenmez ve keçeli (asetat) kalem kullanılmıştır. Farklı yaş, cinsiyet ve eğitim seviyelerinden (20) adet denek grubu oluşturulmuştur. El yazısı incelemesinde, çok sayıda özellik ihtiva eden harf ve rakamlardan oluşan bir örnek metin oluşturulmuş ve örnek metin deneklere kurşun, tükenmez ve keçeli (asetat) kalem ile üç farklı yüzeye yazdırılmıştır. Deneklere mukayese amaçlı örnek metni kâğıt üzerine yazdırılmıştır. İnceleme konusu duvar yüzeyler üzerinde bulunan el yazıları ile deneklerden temin edilen huzurda mukayese el yazılarının 9 incelemeci tarafından inceleme ve karşılaştırmaları yapılmıştır. El yazısı sonuç ölçeğine göre eli ürünü olduğu, eli ürünü olmasının kuvvetle muhtemel olduğu ve eli ürünü olabileceği olmak üzere üç olumlu karar verildiği görülmüştür. Yüzey ve yazım aracına bağlı olarak sonuç ölçeğinde farklılıklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different surfaces (wall, glass, wood, tiles, metal, fabric, etc.) on the pen, brush, spray paint and so on. It is important to determine whether handwritings subject to crime written by using materials reflect the characteristics of the person writing the handwriting. In the research, it was found that most of the handwriting written on the different surfaces sent to the Criminal Laboratories was written on the wall. In this study conducted to determine whether the handwriting written on the wall changes depending on the surface difference and whether the identity of the person can be determined; 30x30 cm (20) pieces of oil painted gypsum board, 30x30 cm (20) pieces of plastic painted gypsum board and 33x33 cm dimensions (20) of tiles used as a writing surface for writing wall surfaces and felt-tip pen (acetate). A total of 20 study groups were formed from different age, gender and education levels. In the handwriting examination, a sample text consisting of letters and numbers containing a lot of features was created and the sample text was printed on three different surfaces with lead, ballpoint and felt (acetate) pen. Sample text for comparison purposes was printed on paper. The handwritings on the wall surfaces subject to the examination and the comparative handwritings obtained in the presence of the subjects were examined and compared by 9 reviewers. According to the handwriting result scale, three positive decisions were made, namely that it was a hand product, that it was highly likely to be a hand product, and that it could be a hand product. Depending on the surface and writing tool differences in the scale of the results were evaluated.