Kosova'nın bağımsızlık sonrası dönüşümünde siyasi açıdan AB'nin ve sosyoekonomik açıdan Türkiye'nin etkisi
The effect of EU politically and of Turkey socioeconomically in the transformation of Kosova after its independence
  1. Tez No: 601993
  2. Yazar: SERHAT ADEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri, bu tarihten itibaren ciddi bir gelişme göstermiştir. AB tarafından Kosova'nın sosyoekonomik ve idari anlamda hızlı biçimde gelişmesi için sürekli olarak Kosova'ya yatırımlar ve destekler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda AB'nin Kosova'yı birliğe üye yapma çabası içinde olduğu öngörülmüştür. Bu araştırmada Kosova'nın bağımsızlığı sonrasındaki dönüşümde siyasi açıdan AB'nin ve sosyoekonomik açıdan Türkiye'nin etkisinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma çerçevesinde literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Öncelikle Kosova'nın coğrafi, ekonomik, demografik, siyasi ve idari yapısı ile bağımsızlık süreci tarihsel perspektif kapsamında incelenmiştir. Ayrıca Kosova'nın bağımsızlığından itibaren AB ile ilişkileri ve potansiyel üyelik süreci analiz edilmiş, Kosova'nın aynı süreçte Türkiye ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, Kosova'nın bağımsızlığı sonrasında AB'nin siyasi ve ekonomik bakımdan Kosova'nın gelişimi hususunda ciddi destekler verdiği ve Kosova'ya AB'nin üyelik perspektifi verdiği, ayrıca Türkiye'nin de Kosova'ya ciddi sosyoekonomik yatırımlarda bulunarak Kosova ile ilişkileri geliştirmeye çalıştığı kanılarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relations of Kosovo, which declared its independence in 2008, with European Union (EU) have developed significantly since then. EU has continuously invested in and supported Kosovo for the rapid development of Kosovo in socioeconomic and administrative terms. In this context, it is foreseen that the EU is trying to make Kosovo a member. In this study it is aimed the evaluation and analysing of effects of EU politically and of Turkey socioeconomically in the transformation process of Kosovo after its independence. In the framework of the study, literature review has been performed. Firstly, the geographical, economic, demographic, political and administrative structures of Kosovo and the independence process of Kosovo have been analysed within the historical perspective. Also, since its independence, the relations of Kosovo and European Union, and the potential European Union membership process have been analysed, and the relations of Kosovo and Turkey has been examined in the same period. As the result, it is concluded that EU has given significant supports to Kosovo politically and economically after Kosovo's independence, and EU has given membership perspective to Kosovo, furthermore, Turkey has tried to develop its relations with Kosovo via making important socioeconomical investments in Kosovo.