Destinasyon pazarlamasında sosyal medyanın kullanımı ve sosyal medyanın yerli turistlerin destinasyon seçim kararlarına etkisi
The use of social media in destination marketing and the effect of social media on destination decisions of local tourists
- Tez No: 602055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KAZANÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde dünya nüfusunun büyük bir kısmı sosyal medya kullanmaktadır. Sosyal medyanın kullanım alanları gün geçtikçe genişlemektedir. Sosyal medya geleneksel medyanın da yerini almakta, birçok reklam ve tanıtım çalışması artık sadece sosyal medyadan yürütülmektedir. Hem hedef kitleyi seçme şansı hem de gereken minimum bütçenin geleneksel medya kanallarından çok daha az olması sosyal medyayı gittikçe cazip kılmaktadır. En büyük ölçeklisinden küçük ve orta ölçeklisine tüm işletmeler sosyal medyanın varlığından haberdar olmuş ve yavaş yavaş bu mecrayı kullanmaya başlamıştır. Ürün pazarlamasında kullanıldığı kadar destinasyon pazarlamasında da sosyal medya kullanılmaktadır. Sosyal medya turistlerin destinasyon seçimi yaparken kullandıkları bir kaynak haline gelmiştir. Bu nedenle işletmeler de destinasyon pazarlamasında sosyal medyadan yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, nearly whole world uses social media and usage areas of social media are expanding rapidly. It is taking over the traditional media, many advertising and promotional activities are now carried out with social media only. Choosing the target audience and the minimum budget required is much less than traditional media channels makes social media increasingly attractive. From the largest scale to the small and medium scale, all enterprises became aware of the social media and started to use it. Social media is used in destination marketing as well as product marketing. Social media has become a“choosing a destination”resource that tourists use. For this reason, businesses also benefit from social media in destination marketing.