Irak'ta devlet inşasında dış güçlerin rolü: İngiltere ve A.B.D. işgalleri altında devlet inşası
The role of foreign powers in state building in Iraq: State building under the occupations of the UK and the U.S.A.
- Tez No: 602102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM SİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Stratejik konumu dolayısıyla geçmişten beri büyük güçlerin mücadele alanlarından biri olan Irak, tarihte iki defa iki ayrı işgalci güç tarafından devlet inşası faaliyetine sahne olmuştur. Irak, I. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere tarafından inşa edilen ve 2003 ABD işgali sonrası ABD tarafından inşa edilen iki farklı devlet inşası tecrübesine sahiptir. Her iki dış gücün Irak'taki devlet inşasının benzer ve farklı yönleri bulunmaktadır. Her iki dış güç Irak'ı işgal ettikten sonra kendi çıkarları çerçevesinde bir devlet meydana getirmiştir. Her iki devlet inşası da Irak'taki ve uluslararası ortamdaki şartlar neticesinde şekillenmiştir. Ancak, İngiltere'nin inşa ettiği devlet temel devlet işlevlerini (idare ve siyaset, güvenlik, eğitim, kalkınma) yerine getirme açısından ABD'nin inşa ettiği devletten kapasite olarak daha gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its strategic location, Iraq, which has been one of the great powers' arenas for pursuing the struggle since the past, has witnessed the state building activities by two different occupying powers in history. Iraq has two different experiences of state building, that were built by UK after World War I and built by the US after the 2003 US invasion. Both foreign power's state buildings have similar and different aspects in Iraq. After the invasions of Iraq, both foreign powers formed a state in the scope of their own interests. The states built by US and UK were shaped under the conditions in the international environment and Iraq. Nevertheless, the state built by UK has had more functional capacity (in terms of administration and politics, security, education, development) when compared to the state built by US.