Piyano eğitiminde öğrencilerin yaratıcılık düzeyleri ile piyano performanslarının incelenmesi
Investigation of students' creativity levels and piano performances in piano education
- Tez No: 602106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Öğrencilerin iyi bir piyano performansı göstermeleri önemli bir husustur. Piyano performansının sahne kaygısı, özgüven ve öz yeterlilik gibi birçok durum ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada; Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı piyano öğrencilerinin genel yaratıcılık düzeyleri ile piyano performanslarını etkileyen faktörlerin incelenmesi ve genel yaratıcılık düzeyi ile piyano performansı arasındaki ilişki düzeyinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Piyano dersi, müzik eğitimi veren kurumlarda ve özellikle Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalları'nda zorunlu ders olarak okutulduğundan dolayı; Araştırmamızda piyano eğitimi alan öğrencilerin öz yeterlilik algıları ve piyano performansları Gün (2014, s. 49) tarafından geliştirilen“Piyano Performansı Öz yeterlik Ölçeği”ile belirlenirken, öğrencilerin genel yaratıcılık düzeylerinin belirlenmesinde ise Çoban (1999, s. 228) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenirliliği yapılan“Ne Kadar Yaratıcısınız”ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important consideration for students to have a good performance of piano. It is known that piano performance is associated with many situations such as stage anxiety, self-confidence and self-efficiency. The present research aims to examine the factors affecting the overall creativity levels and piano performances of the students of Uludağ University Department of Music Education and to investigate the level of the relationship between general creativity level and piano performance. Since the piano lesson is taught as a compulsory course in music education institutions and especially in the Departments of Music Education, in this study, while the self-efficiency perceptions and piano performances of the students taking piano education were determined by the Piano Performance Self-Efficiency Scale developed by Gün (2014, s. 35) and the effective and reliable Turkish scale of“How Much Creative you are?”by Çoban (1999, s. 228) was used to determine the general creativity levels of the students.