Demografik özelliklerin retro ürün satın alma üzerindeki etkisi
The effects of demographic characteristics on retro product purchasing
  1. Tez No: 602128
  2. Yazar: DİLEK TURUNÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN NAZAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde piyasadaki firmaların bir çok rakibi vardır ve sürekli bir yarış halindedirler. Rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için farklı stratejiler geliştiren firmalar için retro pazarlama stratejileri, müşterileri kendilerine çekmek için bir seçenektir. Çalışmanın ana amacı firmaların gerçekleştirdiği retro pazarlama unsurlarının tüketicilerin satın alma davranışına etkisinin demografik özellikler bazında incelenmesidir. Veri toplama amaçlı hazırlanan anketler online ve yüzyüze görüşmeler ile toplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bireylerin nostalji eğilimleri ile retro ürünlerin tüketimine yönelmeleri arasında orta derecede anlamlı pozitif bir ilişki vardır. Retro üürn duyu etkilemesi ile tüketime yöneltme arasında ise yüksek dereceli pozitif bir ilişki vardır. Online form ve yüzyüze yapılan bu çalışma için 428 anket toplanmış; 12 anket eksik bilgi içerdiğinden çıkarılmıştır. Uygun bulunan 416 anket ile analizler SPSS programında yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre
Özet (Çeviri)
Today, companies in the market have many competitors and are in a constant race. For companies that develop different strategies to ensure competitive advantage, retro marketing strategies are an option to attract customers. The main purpose of this study is to examine the effect of retro marketing elements performed by firms on purchasing behavior of consumers according to demographic variables. The questionnaires prepared for data collection were collected through online and face-to-face interviews. According to the results, there is a moderate significant positive relationship between nostalgic proneness and consumption of retro production. Also, there is a highly positive relationship between influence of emotions and consumption of retro production. 428 questionnaires were collected for this online form and face to face study; 12 surveys were omitted because they contain incomplete information. 416 questionnaires were used for analysis. According to the results of the analysis, comments were made; suggestions were made for future studies.