Ağız cerrahisinde intravenöz bilinçli sedasyon uygulamalarında kullanılan propofolün klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Clinical evaluation of efficacy of propofol utilized in intravenous sedation during oral surgery
  1. Tez No: 60213
  2. Yazar: LEVENT AKINCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Diş Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
vn. ÖZET Çalışmamızda yetişkin hastalarda ağız cerrahisi işlemlerinde sedatif bir ajan olan propofolün, sürekli infüzyon ve bolusu takiben sürekli infüzyon yöntemiyle kullanarak klinik etkinliği değerlendirildi. Üçüncü büyük azı dişinin çekimi yapılacak olan 50 yetişkin hastaya lokal anesteziye ilave olarak sedasyon uygulamak amacıyla propofol verildi. Hastaların bilinçli sedasyon altında yapılan operasyonları sonrasında aynı işlemin tekrarına karşı anksiyete düzeylerindeki muhtemel değişiklikleri ve hangi ortalama propofol dozuyla kontrollü sedasyon sağlanabildiğini belirlemeye çalıştık.Aynca amnezi düzeyi, yan etkiler, sedasyonun kalitesi, operasyon ve iyileşme şartlan ile hastaların tercih yüzdeleri karşılaştırıldı. Çalışmada herbiri 25 kişilik iki grup oluşturuldu. Birinci gruptaki hastalara 0,8 mg/kg bolusu takiben 3-7 mg/kg/saat infüzyon hızı uygulandı. İkinci gruptaki hastalara ise 7 mg/kg/saat infüzyonla propofol verildi. Operasyon boyunca istenilen sedasyon seviyesinin devamım sağlamak için infüzyon hızında ayarlamalar yapıldı. Sürekli infüzyonla daha stabil bir sedasyon seviyesi elde edildi. Her iki gruptaki hastaların büyük çoğunluğunda tam amnezi görüldü. Operasyon şartlan, infüzyon grubunda sadece bir hastada derin sedasyon sebebiyle zorlanmakla beraber genel olarak her iki grupta da iyiydi. Kalp atımındaki azalma infüzyon grubunda bolusu takiben yapılan infüzyon grubuna göre istatistiksel olarak daha önemli bulundu. Klinik olarak sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçlan her iki grupta da normal seviyedeydi. înfüzyonun kesilmesini takiben hastalanri iyileşmeleri süratli oldu. Postoperatif dönemdeki yorgunluk ve sersemlik her iki grupta da çok az hastada görüldü. Propofol sedasyonunu tekrar yaptırmak isteyen hastaların yüzdesi ve propofol ile intravenöz sedasyonun kabul edilebilirliği birinci grupta %92 ikinci grupta %96 gibi yüksek bir oranda görülmüştür. Sonuç olarak propofolün yeterli bir sedatif ajan olduğuna ve devamlı infüzyonun, bolus uygulamasına göre daha uygun olduğuna karar verildi. 70
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY In this study we evaluated the effect of continuous infusion and bolus injection followed by continuous infusion of propofol as a sedative for oral surgical procedure in adult patient. Fifty patient undergoing third molar surgery were given propofol for sedation as an adjunct to local anaesthesia. We tried to determine the probable changes in anxiety levels for repetition of same procedure after surgical procedures under conscious sedation in adult patients and average dose of propofol will provide a controlled sedation. The level of amnesia, side effect, sedation quality, the tolerance of patient, operation and recovery condition and the patient's preference for these two groups of patients have been compared. The study has been designed in two different groups. Initial dose of propofol (0,8 mg/kg iv bolus) was followed by maintenance continuous infusion (3-7 mg/kg/hours) in group I. Propofol was administered by an infusion pump at an initial rate 7 mg/kg/hours in group II. During the procedure the infusion rate adjusted to attain and maintain the desired level of conscious sedation. More stable sedation level was obtained by continuous infusion.The majority of patients m both groups showed complete amnesia. The operation conditions were good in most cases of the two groups except one poor case in infusion group because of oversedation. In most cases of the both groups talkativeness was seen. Clinically,iii. both groups systolic, diastolic and mean arterial blood pressure were normal level. The decrease in heart rate was statistically more significant in infusion group than that in bolus injection followed by continuous infusion group. Recovery of patients was rapid after discontinuation of the propofol infusion. Tiredness and dizziness were manifested postoperatively in a small number of patients in each group. The percentages of the patients who wished to undergo sedation again with propofol and showing a high degree of acceptance of intravenous sedation with propofol were %92 in group I and %96 in group II respectively. In conclusion, we decide that propofol is an adequate sedative agent and continuous infusion technique of propofol is much favourable than bolus administration. 71