Çene kemiği lezyonlarında Tru-cut biopsilerinin ve ince iğne aspirasyon biopsilerinin histopatolojik ve sitopatolojik değerlendirilmesinin klinik tanıdaki yeri
- Tez No: 60214
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZHAN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Günümüzde selim yada habis lezyonların tetkikinde invaziv biopsi tetkikleri yerine daha çok ince iğne ve kalın iğne biopsileri gibi modern biopsi teknikleri kullanılmakta, daha az travma, daha çabuk iyleşme, minimal enfeksiyon, kısa sürede radyoterapi uygulaması ve radikal cerrahi müdahaleye engel olmaması gibi avantajları ile teşhis yöntemleri arasında önemli bir yer almaktadır. Uzun süredir müsküloskelatal sistemin lezyonların tetkikinde de başarı ile kullanılmaktadır. Bu avantajlara sahip bir teşhis yöntemi olan kalın iğne biopsisi tru-cut'ın bu araştırmada çene lezyonlarının tetkikinde açık biopsiye alternatif olup olamayacağı araştırılmıştır. 78Bu araştırma şüpheli kemik içi lezyonu bulunan, toplam 40 olguda gerçekleştirilmiştir. Biopsi için üç parçalı, 18 no.lu tru-cut biopsi iğnesi kullanılmıştır. Elde edilen biopsi materyellerinin tümünün sitolojik ve histopatolojik tetkikleri İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Tümör patolojisi Anabilim Dalı'nda yapılmış ve 40 adet biopsi materyelinin 37 tanesine (% 92.5) mikroskopik tam konabilmiş, 3 tanesine (% 7.5) gönderilen materyelin yetersizliği nedeni ile tanı konulamamıştır. Tru-cut biopsisi ile yapılan mikroskopik tetkik sonuçları açık biopsi sonuçlarıyla karşılaştırıldığında 22 lezyonun (% 59.4) tanıları uyum göstermiştir. İnce iğne aspirasyon biopsisi ile yapılan tetkik sonuçlarının açık biopsi ile karşılaştırılmasında 17 adet (% 45.9) uyumlu sonuç bulunmuş, tru- cut yönteminin ince iğne aspirasyon biopsisine göre daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Tru-cut ve ince iğne aspirasyon biopsisinin kombine olarak değerlendirilmesinde elde edilen tam değeri, açık biopsi sonuçlan ile karşılaştınldığı zaman 25 adet lezyonun tanılarının uyum gösterdiği ve tanı oranının % 62.5 'e yükseldiği görülmüştür. 79Tüm lezyonlarda açık biopsinin başarısı % 92.5 iken, tru-cut biopsisinin başarı oranı % 59.4 ince iğne aspirasyon biopsisinin başarı oram ise % 45.9 olmuştur. Sonuç olarak bu tekniğin yapılacak yeni çalışmalarla desteklenmesi ve daha spesifik biopsi apareylerinin geliştirilmesi sonucu, halen ilk planda düşünülen açık biopisi tekniğine, gelecekte alternatif bir yöntem olacağı kanısına varılmıştır. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays for examining malign and benign lesions,the modern biopsy techniques like fine needle and wide needle,are used instead of invasive biopsy technique. The modern biopsy techniques take an important place among others due to the advantages like less trauma,fasten healing,minimal infection,admistraning radiotherapy in short time and they don't prevent radical surgery. And also they are used successfully examining the musculoskelatal system lesions. In this study,it was searched whether the wide needle biopsy (Tru-cut), which has these advantages,is an alternative method against to open biopsy. This study is performed to 40 patients who has suspected intrajaw lesions.lt was used 18 gauge biopsy device with three pieces. 8!All samples were send to tumor pathology unit in oncology instute for examining histopathologic and cytopathologic.37 of 40 samples were suffecient and 3 of 40 were insuffecient to diagnose. When we compare the results of tru-cut biopsy to open biopsy in 22 lesions, the results of tru-cut biopsy is the same as the results of the open biopsy. In fine needle aspiration biopsy 1 7 lesions gave the same result with open biopsy.It was obtained that tru-cut biopsy is supperior to fine needle biopsy. When we consider the results of both tru-cut and fine needle biopsy,diagnostic value increased to %62.5. In each lesions, the success rate of open biopsy is % 92.5 and the success rate of tru-cut biopsy is % 55 and success of fine needle biopsy is % 42.5. According to our results, if we can support the study on this tecnique with new studies and can improve specific apparatus for maxillo-facial region,it can be good alternative technique against the open biopsy that comes to mind at first. 82