Aldo Leopold's land ethic and Leslie Marmon Silko's Ceremony
Aldo Leopold'un toprak etiği ve Leslie Marmon Silko'nun Seremoni'si
  1. Tez No: 602131
  2. Yazar: ÖZGÜR ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amerikalı ünlü çevre korumacı, doğa yazarı ve filozof Aldo Leopold'un bize“biyotik topluluğun sade bir üyesi”olduğumuzu hatırlatan“toprak etiği”fikri, ilk günden beri büyük ilgi görmüş ve zamanla çevre felsefesinin temel taşlarından biri haline gelmiştir. Bu tez, Leopold'un A Sand County Almanac (1949) adlı eserinde yer alan toprak etiği kavramını ve bu kavramın Leslie Marmon Silko'nun bir modern Amerikan Kızılderili romanı olan Ceremony (1977) adlı eserinde nasıl gözlemlendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamda, ekoeleştirel çerçevede, Leopold'un toprak etiğinde bahsettiği bir çok unsurun yerli Amerikan geleneğinde de bulunduğunu ve bu unsurların Silko'nun romanında gözlemlenebileceğini savunacağım. Çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Leopold'un A Sand County Almanac (Bir Kum Yöresi Almanağı) adlı eserindeki“The Land Ethic”(Toprak Etiği) adlı makalesi, çevre etiğine olan katkısını anlamak amacıyla yakından incelendi. İkinci bölüm Leslie Marmon Silko'nun ünlü romanı Ceremony' ye ayrıldı. Bu bölüme, Silko'nun yaşamına bakılarak başlandı. Daha sonra Leopold'un toprak etiği ve yerli geleneğinden kavramlar bir araya getirilerek, Silko'nun Ceremony adlı romanı örneginde, dil, karakterler ve olaylar incelendi ve Amerikan yerlilerinin doğaya bakışının Leopold'un toprak etiğiyle olan benzerlikleri gösterilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
American environmentalist, nature writer and philosopher Aldo Leopold's idea of“land ethic”, which reminds us of the fact that we are“plain members of the biotic community”, has attracted great attention since its first day and has become one of the cornerstones of environmental philosophy. This dissertation aims to analyze Leopold's philosophy as it is described in his seminal work A Sand County Almanac (1949) and how it is observed in the modernist Native American novel Ceremony (1977) by Leslie Marmon Silko. Throughout the thesis, in an ecocritical frame, I try to develop my argument that many elements of Leopold's land ethic are also present in the Native American tradition, and these elements can be observed in Silko's Ceremony. The study consists of two chapters, the introduction and conclusion parts. In the first chapter, Leopold's literary essay“The Land Ethic”in A Sand County Almanac is examined closely in an attempt to understand its contribution to environmental ethics. The second chapter focuses on Leslie Marmon Silko's famous novel Ceremony. I begin this chapter with looking at Silko's own life; then I try to bring together concepts from Leopold's land ethic and view of nature and ethic in Native American culture. I analyze the novel by looking at the language, characters and events closely to find out and highlight the parallels with Leopold's land ethic.